HABER AKIŞI

Yüzümüzü güneşe döndük

 Tarih: 05-11-2019 04:00:00
Tepebaşı Belediyesi tarafından “Enerjinle Kente Hayat Ver” sloganı ile düzenlenen II. Enerji Günleri etkinliği, yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Etkinlikte temiz enerji ve enerji verimliliği, alanında uzman isimler tarafından ele alındı.

Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Sürdürülebilirlik Merkezi’nce düzenlenen II. Enerji Günleri etkinliğinde enerji konusu, uzmanlar tarafından masaya yatırıldı. Etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra akademisyenler, enerji sektörünün paydaşları ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Ataç, Tepebaşı Belediyesi’nin temiz enerji konusundaki çalışmalarının başlangıcını katılımcılara aktardı. Başkan Ataç, “2009 yılında göreve geldiğimde bu bina yeni bitmişti. Binayı bizden önceki arkadaşlarımız yapmışlardı, onlara da çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir bina ama maalesef bazı sıkıntıları vardı; yazın soğutamıyor, kışın da ısıtamıyorduk ve çok ciddi enerji faturaları çıkıyordu. Bununla ilgili bir takım simülasyonlar yapıldı ve sonunda yüzümüzü güneşe dönmeye karar verdik. Bu kapsamda da BEBKA’dan aldığımız 400 bin liralık bir hibeyle, 100 bin lira da ek finans koyarak belediyemizin çatısına yaklaşık 400 panel kurarak bu işe başladık. Bu sayede elektrik harcamalarından yüzde 20 tasarruf sağladık. Bunun akabinde de yapacağımız bütün işlerde güneş enerjisini değerlendirmeye karar verdik. Ardından 2013 yılında Brüksel’de Başkanlar Sözleşmesi’yle yaklaşık bin belediye başkanı olarak 2020 yılında bölgemizde karbon ayak izini %23 azaltacağına dair imza attık. Tabi bu iş imza atmakla olmuyor. Sonunda komisyon bizden Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı hazırlamamızı istedi ve yaklaşık 3 aylık süreçte de bu planı hazırlayıp komisyona gönderdik. Birkaç ay sonra olumlu cevap geldi. Ama sonradan öğrendik ki Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı olan sadece birkaç belediye varmış. Bunlardan bir tanesi de Tepebaşı Belediyesi oldu” diye konuştu. 

  GÜNDEM HABERLERİ
YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI Eskişehir’de koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan işletmeler..
Otogarda hareket var Otogarda hareket var Koronavirüs tedbirleri sonrasında normalleşme dönemine girilmesi ile birlikte aç..
Basına paket şart Basına paket şart CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayına ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı