HABER AKIŞI

Seçim güvenliği öncelikli işimiz

 Tarih: 16-05-2018 04:00:00
Eskişehir’de, 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı.

SEÇİM KURULLARINA DESTEK

Seçimin kentte huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, 14 ilçe kaymakamı, 14 ilçe jandarma komutanı, 14 ilçe emniyet müdürü ve ilgililer katıldı.  Toplantıda konuşan Vali Çakacak, millet iradesinin sağlıklı olarak sandığa yansıması amacıyla il ve ilçe seçim kurullarına her türlü desteğin verileceğini belirtti.

KARAR SEÇİM KURULLARININ

Vali Çakacak “Anayasanın 79’uncu maddesine göre 'Seçimler yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim sürecinde ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevi YSK’nındır' denmektedir. Buna göre; seçim işlemlerini düzen içinde yapma ve yaptırma görevi YSK’nın denetiminde il ve ilçe seçim kurullarına aittir” dedi.

 GÜVENLİ SEÇİM ÖNCELİĞİMİZ

Vali Özdemir Çakacak daha sonra şöyle devam etti, “ Kamu kurum ve kuruluşları da seçimlerin başarı ile gerçekleştirilerek, millet iradesinin sağlıklı olarak sandığa yansıması amacıyla il ve ilçe seçim kurullarına her türlü desteği verecektir. Bizim görevimiz vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe, eksikliğe, güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır. Bu nedenle bilgimiz, tecrübemiz, daha önce şu kadar seçim geçirdik gibi düşünceler bir yana tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesinden hareketle ve ilimiz sınırları içerisinde güvenli bir seçim geçirmek düşüncesiyle bu toplantıyı düzenliyoruz.”

ÖNLEMLER ÜÇ AŞAMALI OLACAK

Ayrıca Vali Çakacak, seçim güvenliğini de üç aşamalı olarak ele alıp değerlendirdiklerini söyleyerek, “Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikincisi seçim günü oy verme güvenliği, üçüncüsü de seçimde oy kullanma bittikten sonra oy sayımının güvenliğidir. Sonuçların, listelerin, evrak ve oy pusulaların ilgili yerlere, seçim kurullarına sağlıklı, güvenli ve seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesini sağlamaktır. Seçim günü kolluk birimlerimizin tümü görev başında olacaktır, o gün bütün izinler kaldırılmıştır. Hali hazırda tüm polis ve jandarma teşkilatımız seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçirilmesini temin amacıyla görev başında olacaktır. İl Emniyet Müdürlüğünde ve İl Jandarma Komutanlığımızda Seçim Harekat Merkezleri görevli olacak, ayrıca Valiliğimizde kurduğumuz Seçim Harekat Merkezimiz, Emniyet, Jandarma, İlçe Seçim Harekat Merkezleri ve İçişleri Bakanlığı Seçim Harekat Merkezi ile koordineli olarak görev yapacaktır” şeklinde konuştu.

OEDAŞ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Kent güvenliği yönetim sistemi okullardaki tüm kameralarla entegre olacak şekilde faaliyette olacaktır. Oy kullanılacak okullardaki kameralar ve aydınlatma sistemleri devrede olacaktır. Kolluk birimlerimiz enerji güvenliği için OEDAŞ’la işbirliği ve koordineli olacaktır. Sandık kurullarının bulunduğu ve oy torbalarının depolanacağı, ilçe seçim kurullarının bulunduğu yerlerin aydınlatılmasında OEDAŞ’la birlikte gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Oy kullanılacak yerlerde görev alacak personele de daha önceleri yapıldığı gibi hizmet içi eğitim verilecektir” dedi.  Vali Çakacak’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti.  

  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı