istanbul escort
HABER AKIŞI

SANAYİDE BÜYÜK HEDEF

 Tarih: 15-01-2018 12:20:00  -   Güncelleme: 15-01-2018 12:20:31
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde gelecek hedefi büyüdü. Gelecek 5 yılda 65 bin çalışan 5 milyar dolar ihracat rakamı yakalanacak.

Özdemir UÇAK- 32 milyon metrekarelik alanı ile Türkiye’nin tek parça yönetilen ikinci büyük sanayi bölgesi olan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi geleceğe odaklandı. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin gelecek hedefini anlattı. İlklerin kenti Eskişehir’de sanayide de her zaman ilklere imza atıldığını kaydeden Küpeli, “Özellikle Eskişehir'in yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içindeki payın yüzde 15 olduğu Türkiye ihracatında bu oran yüzde 3,5 olduğu düşünüldüğünde Eskişehir’in bu konudaki başarısı ortaya çıkmaktadır” dedi. Küpeli, “Eskişehir Sanayisi’nde halen il ihracatının toplamı içinde yüzde 15 paya sahip olan yüksek katma değerli sektörlerin başında gelen havacılık sanayi olmak üzere, raylı sistemler sanayi, seramik sanayi ile beyaz eşya yan sanayi ve makine imalat sanayi üretiminin önemli bir bölümü Eskişehir Sanayi Odası OSB’de yapılmaktadır” diye konuştu.

1,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Halen Eskişehir OSB’de 42 bin çalışan 115’i ihracatçı 562 firma olduğunu kaydeden Küpeli, “1,5 milyar dolarlık ihracat rakamı ile Eskişehir sanayide önemli bir konum yakaladı. İhracatımızın yaklaşık %41’i Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yapılırken, ABD %31’lik oranıyla Eskişehir’in en fazla ihracat yaptığı ülke olarak şekilleniyor. Türkiye’nin 2023 gelecek hedefleriyle doğru orantılı 25 Milyar Dolar ciro üreten, 5 Milyar Dolar ihracat yapan bir kent olmak ve 1500 AR-GE çalışanı olmak üzere 65 bin istihdam sağlamak ana hedefimiz” dedi.

PROJELER ARDI ARDINA

Kısa Vadeli Yeni Projeleri sıralayan EOSB Başkanı Küpeli, “Atık Yakma Tesisi, 1MW Güneş Enerji Santrali, Teknik Kolej, Kreş, Rüzgar Tribünü, Demiryolu Hattı ve İmişehir-OSB Bağlantı Yolu ilk sırada” diye konuştu. 8 projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Küpeli, “EOSB Yönetim Binası, 1. Gelişme Bölgesi İstimlak ve Altyapı Çalışmaları, Atıksu Arıtma Tesisi İlave Havalandırma Havuzları, EOSB Yeni Trafo Merkezi, Kamera Güvenlik Sistemi, Güneş Enerji Santrali, KOBİ-OSB İtfaiye Binası, Çoklu Bankamatik Kabinleri ve Çevre Düzeni gibi yapılan ve halen yapımı süren işlerimiz de var” dedi. Kısa vadede planlanan yeniliklerden de bahseden Küpeli, “Meslek Kazandırma ve Geliştirme Merkezi, 2 Milyon M2 küresel yatırımcı için üretilecek arsa, yeni KOBİ OSB, GYO Şirketi, Yurtdışında İhracat Ofisleri, Teşvik ve Destek Ofisi, Üye İlişkileri Ofisi, Gelecek İçin Sanayi Enstitüsü, ESO OSB Akıllı Üye Kartı, Esoexpo E-İhracat ve Dış Ticaret Portalı da bu anlamda planlamamız dahilindedir” diye konuştu.

2018 BÜTÇESİ 260 MİLYON

Organize Sanayi Bölgesi’nin 2018 bütçesinin 260 milyon lira olduğunu kaydeden Küpeli, “Şu anda 42 bin seviyelerinde olan çalışan sayısı yeni bölgenin faaliyete geçmesiyle 43 bin seviyelerine gelmesini beklemekteyiz. Sanayi 4.0 konusundaki gelişmeler ışığında da, bölgemizi geleceğe hazırlamak, vizyoner bir şekilde kurulacak işbirlikleri sayesinde bölgemizdeki firmaların ihracatının ve üretiminin artmasını sağlamak da önceliğimizdir” dedi.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
Malıç’ta müjdeler verdi Malıç’ta müjdeler verdi Burhan Sakallı, ilçe ziyaretlerine Mihalıççık ile devam etti. Sakallı’ya Mihalıç..
Kardeşlik bozulmayacak Kardeşlik bozulmayacak AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, Yıldıztepe Mahallesind..
HABER ARŞİVİ
Yukarı