HABER AKIŞI

İşletmeler arayış içinde

 Tarih: 09-01-2018 04:00:00
Günyüzü ilçesinde yumurta amaçlı ‘yarka’ tavuk yetiştiriciliği başladı. İlçede toplam 300 bin tavuk kapasiteli çiftliklerin birçoğunu kapatmak zorunda kalan yetiştiriciler, yeni bir alana yöneldiler. İki yıl öncesine kadar broiler (et tavuğu) yetiştiren çiftliklere, ilçenin uzaklığı ve şirketlerin nakliye masrafı bahanesiyle tavuk verilmemişti. Aradan geçen iki yılda çiftlikler neredeyse atıl hale gelmişti. İşletmeciler, ‘yarka’ (yumurta tavuğu) yetiştiriciliği için kollar sıvandı. İlçede yetiştiricilik yapan kişi sayısı 6’ya, tavuk kapasitesi ise 180 bine düştü. Kayakent mahallesinde 30 bin tavuk kapasitesiyle yarka yetiştiren Fatih Olçay, yaptığı açıklamada “Daha öncesinde broiler üretimi yapıyorduk. Bu işi yaklaşık 25 yıldır yapanlar var mahallemizde. Ama kesimhanelere yakın yerlere yapılan devlet destekli ve daha büyük kapasiteli çiftlikler yüzünden, şirketler nakliye masraflarını bahane ederek bize civciv vermeyi bıraktılar. Şimdi de sistemi değiştirerek yarka yetiştiriciliğine başladık” dedi. (İHA)
  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı