HABER AKIŞI

Çiftçi çaresiz kaldı

 Tarih: 08-11-2019 04:00:00

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Eskişehir’de Haziran ayında yaşanan sel ve dolu felaketinden etkilenen çiftçilerin ödeneklerinin yapılıp yapılmayacağını sordu. Çakırözer, “Çiftçi çaresizlik içinde bekliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a çiftçinin zor durumda olduğunu aktaran Çakırözer, “Daha geçen yılın tohum destekleme ödemeleri yapılmadı, üstüne Haziran ayında çiftçimizi sel vurdu. 2 bin çiftçi için Cumhurbaşkanlığından afet yardımı istedik. Kasım ayı geldi hala tek kuruş ödenmedi! Tek kuruş ödenmediği için de banka kredilerinin vadesi dolunca çiftçi çaresizlik içinde ortada kaldı” dedi.CHP’li Çakırözer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2020 bütçesinde ortaya konulan hedeflere ulaşılabilmesi için ekonomiye güven verilmesi gerektiğini bunun için de hukuk devletinin tam olarak tesis edilmesinin şart olduğunu vurguladı. Görüşmeler sırasında Eskişehirli çiftçilerin mağduriyetlerini de gündeme getiren Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Eskişehir’de Haziran ayında yaşanan sem ve dolu felaketinden etkilenen çiftçilerin ödemelerinin neden yapılmadığını sordu.Çakırözer, “Çiftçimizin hâli vahim. Eskişehir'de daha geçen yılın tohum destekleme ödemeleri yapılmadı, üstüne Haziran ayında sel vurdu, 2 bin çiftçi için Cumhurbaşkanlığından afet yardımı istedik. Kasım geldi tek kuruş ödenmedi. Tek kuruş ödenmediği için de banka kredilerinin vadesi dolunca çiftçi çaresizlik içinde ortada kaldı. Bakıyorsunuz, enflasyon ve enflasyona endeksli işçi, memur zamları hep tek haneli ama her ne hikmetse vergilere, harçlara, cezalara yapılan zam hem çift haneli, en az yüzde 20. Pazara çıkın, fiyatlardaki artışa bakın, bırakın çift haneyi, 3 haneli enflasyon var filede, mutfakta” dedi. HM

  GÜNDEM HABERLERİ
YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI Eskişehir’de koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan işletmeler..
Otogarda hareket var Otogarda hareket var Koronavirüs tedbirleri sonrasında normalleşme dönemine girilmesi ile birlikte aç..
Basına paket şart Basına paket şart CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayına ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı