HABER AKIŞI

ÇİFTÇİ NE YAPACAK?

 Tarih: 08-02-2020 04:00:00

CHP Milletvekili Utku Çakırözer Mihalgazi ve Sarıcakaya’da etkili olan fırtına sonrası seraları harabeye dönen çiftçileri ziyaret ederek acil destek istedi.

Haziran ayındasel felaketinde yaraları sarılmayan Sarıcakaya ve Mihalgazili çiftçileri bir de fırtına vurdu. Çiftçilerle birlikte hükümete seslenen CHP’li Utku Çakırözer, “Eskişehirli çiftçi çaresiz! Sel felaketinin yaralarını saramadan bir de fırtınada yüzbinlerce lira zarara uğradılar.Hortum değil fırtına yaşandı, deniliyor. Fırtına bir felaket değil mi sigorta zararları nasıl karşılama? Seraları harabeye dönen çiftçinin hasarları derhal karşılanmalı” dedi. Seraları zarar gören Mustafa Bayram, “AFAD’ın yardımından faydalanabilmemiz için bütün mal varlığımızın yüzde 30’unun gitmesi gerekiyormuş. TARSİM yardımı da fırtınayı kapsamıyormuş. Bunu kapsaması için 70 km fırtına olması gerekiyormuş. 70 km fırtına olsa bizim evimiz barkımız kalmaz, köyümüz perişan olur. Devlet bizim zararlarımızı derhal karşılamalı” dedi. Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde fırtınanın vurduğu çiftçileri ziyaret eden Çakırözer, hükümete seraları harabeye dönen çiftçilerin zararlarının acil karşılanması çağrısında bulundu. Sarıcakaya bölgesinde çiftçilerin hem Haziran ayında selin vurduğunu hem de fırtınadan darbe aldığını söyleyen Çakırözer, “Haziran ayındaki selde devletten tek kuruş yardım alamayan çiftçimizi şimdi de fırtına vurdu. İki ilçemizi de ziyaret ettim. Muhtarlarımızla konuştum. Hepsi perişan halde, devletten acil destek bekliyor” dedi.

TBMM’YE TAŞINDI

Mihalgazi – Sarıcakaya ve Günyüzü ilçelerinde yaşanan fırtına sonucu mahallelerde ve seralarda oluşan büyük çaplı maddi hasarı Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dile getirdi.Seracılık yapan Sarıcakaya ve Mihalgazi’de yaşanan fırtınada seraların yerle bir olduğunu ve ürünlerin büyük zarar gördüğünü belirten Dr. Jale Nur Süllü ayrıca Günyüzü’nde fırtınanın çatıları uçurduğunu, elektrik hatlarında arızalara sebep olduğunu söyledi.  “Geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin yaralarının henüz sarılmadığı ve verilen sözlerin unutulduğu ilçelerimizde üretime zor koşullarda devam eden çiftçimiz perişan. Bölge halkı acilen yardım bekliyor.” diyen Süllü “Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak Elazığ depremi dolayısıyla verdiğimiz önergeye bile red oyu verilerek, duyarsız kalındığı düşünüldüğünde çağrımıza duyarsız kalınacağı kaygısını taşımakla birlikte Yüce Meclis’in huzurunda Eskişehirli çiftçilerimize destek verilmesi çağrısında bulunuyorum.” dedi. HM

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
GELECEK PARTİSİ ÖRGÜTLENİYOR GELECEK PARTİSİ ÖRGÜTLENİYOR Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi, Eskişe..
Çağdaş Oto Pazarı Çağdaş Oto Pazarı Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı İnşaat Sağlık Turizm Tanıtım Hizmetleri Sana..
  SİYASET HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı