HABER AKIŞI

Yüzde 60’lık zam savaşı

 Tarih: 30-11-2019 04:00:00

ESKİ Genel Kurulu’nda suya yüzde 60 zam kararının ardından Büyükşehir Belediyesi zammın gerekçesini açıklarken AK Parti, MHP ve İYİ Parti’den ise tepki geldi. Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) Genel Kurulu Kasım ayı ikinci oturumda şebeke suyuna yüzde 60 zam kararı alındı. 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak yeni tarifeyle ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi, “Son yıllarda doğalgaz, elektrik, akaryakıt, işçi maliyetleri gibi hizmeti etkileyen ana faktörlerde çok büyük artışlar gerçekleşmiştir. Özetlemek gerekirse son 2 yılda elektrik giderleri %87, akaryakıt giderleri %44, asgari ücret %44 oranında artmıştır. Su üretimi ve işletmede kullanılan ham madde (alüminyum sülfat, demir klorür, katyonik polimer, aktif karbon vb.) fiyatları ise son 1 yılda %116 artış göstermiştir.Tüm bu artışlara rağmen 2017-2019 arasındaki 2 yıllık süreçte su fiyatları yalnızca %5 oranında arttırılmıştır. Sonuç olarak su üretim maliyeti son 3 yılda %69 oranında artarken, su tarifelerindeki 3 yıllık artış yalnızca %11 olmuştur.ESKİ’nin önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapacağı temel yatırımların bedeli ise 150 milyon TL olarak tahmin edilmektedir. Ekonomik krizin her geçen gün kendini biraz daha hissettirdiği ülkemizde doğalgaz, elektrik, akaryakıt gibi üretimi ve hizmeti doğrudan etkileyen temel giderlerdeki büyük artışlar bu fiyat değişikliğini kaçınılmaz hale getirmiştir. Yapılan bu fiyat değişikliğini bu bilgiler çerçevesinde değerlendirmenizi istiyor, bu konuda siz değerli hemşehrilerimizden anlayış bekliyoruz” denildi.

ÇALIŞKAN: ARTIK ÇOK YÜKSEK

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Büyükşehir Belediye Meclisinde şebeke suyuna yüzde 60 zam yapılması kararının alınmasına tepki gösterdi.Çalışkan, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisinin dün yaptığı oturumunda, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (ESKİ), 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020'yi izleyen iki yılın bütçesinin görüşüldüğü aktardı.Yatırımlara ayrılan rakamların yetersiz olduğunu ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:"Nerede insan sağlığı, nerede çevre sağlığı ve nerede Avrupa kenti? Ancak CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bütün vatandaşlarımızın kullandığı konut ve meskenlere ilişkin su ücretlerine AK Parti grubumuzun şiddetle karşı çıkmasına rağmen, yüzde 60 oranında zam yapmıştır. Bu zam oranı çok yüksektir ve fahiş bir orandır. Bu zammın kabul edilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu zammın, merkezi hükümet tarafından yapılan diğer zamlarla ilişkili olduğu ve genel ekonomik duruma göre yapıldığı savunmasına sığınılamaz. Diğer taraftan, geçen yıl yapılmayan zamlardan dolayı ve maliyet artışlarından dolayı, ESKİ'nin zarar edeceği bahanesi de tamamen geçersizdir. Su zammının ivedilikle geri alınması kamuoyu adına istiyoruz."

EKTAŞ: ZAM GERİ ÇEKİLSİN

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, Eskişehir'de şehir şebeke suyuna yapılan yüzde 60 oranındaki zammın vatandaşın üzerine adeta bir kabus gibi çöken fiyat artışlarından olduğunu bildirdi. Yerel yönetimlerin de zam kervanına katıldığını savunan Ektaş, "Toplumu oluşturan bireylerin en temel haklarından biri temiz suya erişim hakkıdır. Bu hak toplum sağlığıyla da doğrudan ilintilidir. Buradan Büyükşehir Belediye Meclisine çağrıda bulunuyoruz. Son su zammı, yeniden ele alınmalı ve geri çekilmeli, resmi kurumlarca açıklanan enflasyon rakamlarıyla eşitlenmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

ERDEM: KRİZ BAHANE DEĞİL

MHP Eskişehir İl Basın Sözcüsü Fatih Erdem ise, “Türkiye’de ekonomik krizi bahane ederek, Eskişehir halkının omzuna yüklenen su zammını anlamsız ve bir o kadar da talihsiz buluyoruz. CHP’li Büyükşehir Belediyesi aldığı karar ile Eskişehirli vatandaşları bir kez daha mağdur etmiştir. Türkiye’nin birçok ilinde suya indirim yapılırken, Eskişehir’de 2020 yılı su satış tarifesi 2.94TL oldu. %50 atık su oranı ile beraber 4.40TL yani yüzde 60 oranında zam yapıldı. Belediyeler insanın en doğal ihtiyacı olan su ve ulaşım hakkı bedava ve ekonomik fiyatla karşılanması sosyal belediyecilik anlayışının gereğidir. Eskişehirli vatandaşları mağdur edecek her konunun karşısında olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor, yaşamsal temel hak olan suya yapılan zammın ivedilikle geri alınmasını talep ediyoruz” dedi. 

HABER ARŞİVİ
Yukarı