HABER AKIŞI

YANITSIZ SORULAR KAYGI YARATIYOR

 Tarih: 06-01-2021 10:29:00

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın gündeme getirdiği “Alpu’ya İstisas Organize Sanayi Bölgesi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gündeme getirilen konu ile ilgili soru işaretlerinin ve kaygıların oluştuğunu belirten İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş bu konunun tüm yönleriyle ele alınması için bir çalıştay düzenlenmesini istedi. Açıklamasında Alpu Ovası’nın önemine de dikkat çeken Mehmet Ektaş “Alpu Ovası, Ülkemizin en verimli tarım arazilerinden biridir. Alpu Ovasındaki tarımsal faaliyetler, sadece Alpu ve Eskişehir için değil Türkiye için önemlidir. Alpu’da tarımın ve tarım alanlarının korunması önemlidir. Sanayi talep ve yatırımlarının tarımsal faaliyet ve alanlara zarar vermesi kabul edilemez. Geçmişte yaptığımız planlama hatalarıyla Eskişehir Ovasını nasıl yok ettiğimiz ortadadır. Aynı hataları Alpu’da tekrarlamamamız gerekir” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

İYİ Parti İl Teşkilatı olarak, Eskişehir’e istihdam kazandıracak, Eskişehirliye iş, aş olacak büyük sanayi yatırımlarının kurulması gerektiğini çok uzun süredir gündemde tutuyor, önerilerimizi sıralıyor ve özellikle iktidar partisi milletvekilleri ile il başkanını bu konuda öncülük yapmaya davet ediyorduk. Geçmişte, otomobil fabrikası ve yan sanayi yatırımlarını ıskalayan İlimiz için, avantajlı alanların uçak ve raylı sistem araçları üretimi olduğunun da altını çiziyor, Organize Sanayi Bölgesinde “Demiryolu Organize Sanayii Bölgesi” projesinin hayata geçirilerek Eskişehir’in global pazarda söz sahibi raylı sistem araçları üretim merkezi olması gerektiğini belirtiyorduk.

Son günlerde, Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın Alpu’da, URAYSİM tesisleri yanında Raylı Sistemler İhtisas Organize Sanayi kurulması konusundaki çıkışını çok önemsedik. Raylı Sistemler İhtisas Organize Sanayi Projesi İlimizin ekonomik geleceği açısından hayati öneme sahiptir.

Sanayi Odası Meclisinde her yönünün enine boyuna tartışılarak görüşüldüğü düşündüğümüz bu projenin planlama aşamasının tamamlandığını ve teknik detaylar üzerinde çalışıldığını yine  Kesikbaş’ın kamuoyuna yansıyan beyanlarından öğrendik.

Bu aşamaya gelmiş bir projenin en önemli paydaşı ve birinci karar alıcısı siyasi irade ve bu bağlamda Sanayi Ve Ticaret Bakanlığının olması gerekir. Ancak, AK Parti İl Başkanlığı ve AK Parti Milletvekilleri, Eskişehir’e istihdam kazandıracak böylesine önemli bir proje hakkında hala olumlu açıklama yapmamışlardır. Bu suskunluk bizlere, bu projenin sadece Sanayi Odası Başkanlığının vizyonu olduğunu, siyasi iktidar katında herhangi bir karşılığının olmadığını düşündürmektedir.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde, Demiryolu Lojistik Köyünün bulunduğu Hasanbey yakınlarında Raylı Sistemler Organize Sanayi alanı olarak ayrılmış çok geniş bir alan olduğu bilinmektedir. Eskişehir Organize Sanayi Genişleme Bölgesi de Eskişehir-Ankara Karayolu üzerinde tarım arazileri dışında tepelik alanda oluşturulmuş, o alanda da birçok fabrika faaliyete geçmeye başlamıştır. Yine, Raylı sistemler kümelenmesi, uzun yıllardır İlimizde raylı sistem üretiminin gelişmesi konusunda çaba harcamaktadır. Ancak, gerek Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının ve gerekse Raylı Sistemler Kümelenmesi Başkanlığının da İhtisas Organize Sanayinin Alpu’da kurulması konusunda beyanda bulunmaması da bizlerde soru işaretlerine neden olmuştur.

Eskişehir yerel yönetim sorumlularının da, anılan projenin Alpu’da yapılmasına olumlu bakmadıkları kamuoyuna yansıyan beyanlarından anlaşılmaktadır.

Alpu Ovası, Ülkemizin en verimli tarım arazilerinden biridir. Alpu Ovasındaki tarımsal faaliyetler, sadece Alpu ve Eskişehir için değil Türkiye için önemlidir. Alpu’da tarımın ve tarım alanlarının korunması önemlidir. Sanayi talep ve yatırımlarının tarımsal faaliyet ve alanlara zarar vermesi kabul edilemez. Geçmişte yaptığımız planlama hatalarıyla Eskişehir Ovasını nasıl yok ettiğimiz ortadadır. Aynı hataları Alpu’da tekrarlamamamız gerekir. Kaldı ki, bugün itibarıyla, ihtisas organize sanayi için Alpu’da önerilen ve mera vasfını yitirmiş çorak arazi olarak nitelendirilen bölgenin neresi olduğu, koordinatlarının ne olduğu gibi hususlar da dahi kamuoyunun bilgisi bulunmamaktadır. URAYSİM kapsamında yapılması planlanan yaklaşık 50 kilometre demiryolu hattının geçeceği güzergahtaki tarım arazilerine vereceği zarar ortayken İhtisas Organize Sanayinin planlandığı alandaki belirsizlik Alpu halkında kaygıları arttırmaktadır.

Raylı Sistemler İhtisas Organize Sanayinin Alpu’da kurulması durumunda mahkeme kararları nedeniyle şimdilik rafa kalmış kömürlü termik santralle ilgili hevesleri tetikleyip tetiklemeyeceği, Alpu Ovasını raylı sistemler dışında başkaca sanayi yatırımları için cazibe merkezi haline getirip getirmeyeceği, uzun dönemde gelecek başkaca sanayi yatırımları, dış göçler nedeniyle ihtiyaç olacak yapı, yol, ticaret alanları ve trafikten Alpu Ovasının zarar görüp görmeyeceği, URAYSİM’e özellikle test yolları üzerinden yüklenen misyonun ve bu bağlamda raylı sistemler ihtisas organize sanayi ile URAYSİM arasında kurulmak istenen bağın zorunlu olup olmadığı, sanayinin yaratacağı istihdam ve ekonomik büyüklükle neden olacağı çevre zararları arasında makul ve kabul edilebilir orantı olup olmayacağı hususları başta olmak üzere konunun birçok yönünün çok detaylı olarak ele alınması gerekir.

İYİ Parti İl Teşkilatı olarak, konunun değerlendirilmesi için çalıştay düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi partiler dahil tüm taraflarının bir araya geleceği çalıştayda, konu tüm yönleriyle ele alınmalı ve özellikle mevcut çalışmaların hangi boyutta olduğunun, ihtisas organize sanayinin Alpu’da mı yoksa başka bir alanda mı konumlandırılmasının daha doğru olacağının tüm şeffaflığıyla tartışılması gerekmektedir. Konunun öncüllerini göreve davet ediyoruz.”

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
SALGINDA DÖNÜM NOKTASI SALGINDA DÖNÜM NOKTASI Sağlık çalışanlarının aşılanması başladı. İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge “Aşı çalış..
Tünelin ucundaki ışık covid-19 aşısı Tünelin ucundaki ışık covid-19 aşısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları v..
GENEL MÜDÜRDEN YERİNDE İNCELEME GENEL MÜDÜRDEN YERİNDE İNCELEME Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer, Esk..
HABER ARŞİVİ
Yukarı