HABER AKIŞI

Yağmur sevinci dolu endişesi

 Tarih: 08-05-2018 11:16:53
İç Anadolu Bölgesinde üretim yapan çiftçilerin yüzü son yağan yağmurlarla güldü. Ancak dolu endişesi çiftçiyi kara kara düşündürüyor.

Kışın beklenen yağış seviyesinin altında ılık geçmesi ve ilkbahar yağmurlarının da yine beklentiyi karşılamaması çiftçileri indişelendiriyordu. Son birkaç gün içerisinde gerçekleşen sağanak yağışlar çiftçinin umudunun artmasına neden oldu. Tarım arazilerinde kıraç toprak tipinin yaygın olduğu Eskişehir gibi illerde yağmur suyunun hayati önem taşıdığını belirten Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, gelen yağmurla morallerin yükseldiğini belirterek, yağışın tam zamanında geldiği değerlendirmesinde bulundu. Son birkaç gündür aralıklı olarak devam eden yağmurun Eskişehir tarım arazilerinin henüz yarısına etki ettiğini dile getiren Şen, “Şu an yağmurun tam zamanı. Anızlara ektiğimiz buğdaylar, erken başak çıkarttığı için su ihtiyaçları çok fazla oluyor. Yazlık ektiklerimizde ise daha çıkamayanlar var” dedi. Ani bastıran sağanak yağışların verimliliği olumsuz etkileme ihtimali üzerinde de duran Şen, şunları anlattı. “Yağışlar geçmişe göre şiddetli ve ani sağanaklara dönüştü. Bu durumda toprak suyu emmeden su doğrudan akıp gidiyor. Ancak bu sene henüz öyle bir şey yaşanmasa da olma ihtimali var tabi. Bir de bizim ‘gündönümü’ dediğimiz 21 Haziran tarihine kadar dolu yağma ihtimali hep vardır. Çünkü havadaki soğukluk-sıcaklık farkı nedeniyle dolu yağışı meydana gelebilir. Dolu da bizim için çok ciddi risk taşıyor. Şu ara yağan ani yağışlarla birlikte dolu da yağarsa yazlık ekinlerde kırılmalara yol açabilir ya da diğer baş veren ekinlerimizin başlarına zarar verebilir. İnşallah afet şeklinde değil de rahmet şeklinde yağmaya devam eder, tüm ülke için beklentimiz o yönde.”  Son olarak yağmurun ekinler için taşıdığı önemi anlatan Hüseyin Şen, “Şu an ekinlerimiz için tam bir dönüm noktası. Yağış alırsa kurtarabilir aksi halde kurtaramaz. Şimdi anız arazisine ektiğimiz buğdayların kimisi normalin altında büyümesine rağmen baş vermiş durumda. Eğer yağmur alırlarsa büyüme devam eder ve başaklarını doldurabilirler. Ancak bu dönemde yağış bulamazsa ne başağı doldurabilir ne de başka bir şey yapılabilir. Buğday artık vazgeçti demektir, kendini tamamlayamadan cılız şekilde kalır ve biçer tarlaya girdiğinde o bile tutamaz. Yani yağmur hayati önem taşıyor. İç Anadolu Bölgesi ve özellikle Eskişehir için yağmurun tam zamanı. 15-20 dakikalık yağmur çiftçimizi çok mutlu edecek” dedi.

DOLU ZARAR VERDİ

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, dün yağan yağmurun sulanamayan kırsalda ekine gecikmiş de olsa faydalı olduğunu, ancak dolunun Tepebaşı bölgesindeki çiftçiye büyük zarar verdiğini söyledi.  Buluşan, yaklaşık 15 dakikalık yağışın sebzeleri parçaladığını belirtti. Bölgede 1'inci mahsul ekili olan sebzenin telef olduğunu söyleyen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, "Tekrar tarlalar bozulup emilmesi zaman alacağı gibi tohum, gübre, zirai girdiler, her ekim ayında tekrarlandığından daha sezonun başında hiç eline para geçmeyen üretici için ağır bir külfet oluşacak. Yağmur kırsalda ekinlere çok faydalı oldu. Sulanamayan kırsalda gecikmiş de olsa faydalı oldu. İki gündür çok yağış aldık, inşallah Mevlam daha büyük afâtlardan korusun. Sigortlama sorunlarının biran önce çözülmesini istiyoruz. Bu tip afatlarda çiftçimiz eli kolu bağlı oluyor" dedi. 

  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı