istanbul escort
HABER AKIŞI

Türkçe yaygınlaşıyor

 Tarih: 18-10-2018 11:40:52
  HABER VİDEOSU
Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, son 3-5 yılda, annesi, babası ve kendisi Türk olmayan milyonlarca kişinin Türkçe öğrendiğini söyledi.

Gülsevin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) tarafından Atabetü'l-Hakayık'ın basımının 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, Türklük konusunda dünyanın her yerinde pek çok bilimsel toplantı düzenlendiğini kaydetti.Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'nun, bunlar arasında seçkin bir yeri bulunduğunu aktaran Gülsevin, Türkçenin dünya dili olmasının, dünyada konuşuluyor olmasından kaynaklanmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:"Çünkü böyle bir ölçü yok. Eskiden beri 11-12 milyon metrekarede, Avrasya'da konuşuluyor olması, konuşurlarının sayısı 250 milyona yakın, tarihten beri edebi eserler üretiyor olması Türkçenin dünya dili olması için başlangıç ölçüleriydi. Bugün pek çok milleten kimseler, yani yabancılar Türkçe öğrenmek için gayret ediyor. Bu ihtiyaçtan dolayı Yunus Emre Enstitüsü, üniversitelerimizin Türkçe öğretim merkezleri, birçok kurumun yurt içinde ve yurt dışında yabancılara Türkçe öğretmeyi iş edinmiş olmaları, devletin de yoğun talepten dolayı bunu iş edinmiş olması Türkçenin dünya dili olduğunun göstergelerinden biridir. "  ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde 280 bildirinin sunulacağı sempozyum 19 Ekim'e kadar devam edecek. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
FRİGYA VADİSİ  BÜYÜK FIRSAT FRİGYA VADİSİ BÜYÜK FIRSAT “Eskişehir’in Jeoturizm Potansiyeli” konferansında konuşan öğretim üyesi Dr Erda..
 Kardeşlik için el ele Kardeşlik için el ele MÜSİAD Eskişehir Şubesi Başkanı Hakan Duman ve Yönetim Kurulu Üyeleri İl Milli E..
Bütün toplumu kucaklayacağız Bütün toplumu kucaklayacağız Odunpazarı Kent Konseyi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. ..
Kaportacıların 'dolu' mesaisi Kaportacıların 'dolu' mesaisi Eskişehir’de yağan dolu yüzlerce araçlara zarar verdi. Başvuru sayısı atınca kap..
HABER ARŞİVİ
Yukarı