HABER AKIŞI

Tarımda verim arttırılacak

 Tarih: 27-04-2019 04:00:00

İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever; "Daha az su ve gübre kullanılarak daha yüksek verim alınabildiğini çiftçilerimize uygulamalı olarak göstereceğiz" dedi.

VERİMLİLİK ELE ALINDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi iş birliği ile “Tarımsal Üretimde Verimliliği Geliştirme Projesi” kapsamında, eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya; İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, müdür yardımcısı, şube müdürleri ve çok sayıda teknik personel ile proje uygulanan çiftçilerimiz katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Sever, toplantının açılışında yaptığı konuşmada; ”Toprak ve Su Candır, Bilinçli Ellerde Hayattır” sloganıyla “Tarımsal Üretimde Verimliliği Geliştirme Projesi” başlatıldığını belirtti. Sever, il ve ilçe müdürlüklerinde görevli personel ile 14 ilçeden 50 çiftçiye “Tarımsal Üretimde Toprak ve Su Kaynakları Yönetimi” konusunda eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini ifade etti.

DAHA AZ SU VE GÜBRE UYGULAMASI

Sularda tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenebilmesi için, tarımsal üretimde aşırı gübre kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen İl Müdürü Dr. Emine Sever, ayrıca bitkisel üretimde son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sonucu çok önemli hale gelen kısıtlı su kaynaklarının da basınçlı sulama sistemleriyle daha tasarruflu ve etkin kullanılması gerektiğini belirtti. 

50 ÇİFTÇİYE UYGULAMALI EĞİTİM

Daha sonraki süreçte 50 çiftçiye ilçe müdürlüklerinde eğitim alan teknik personel ve Dr. Ertuğrul Karaş tarafından gübreleme ve sulama planlarının kontrol edilerek tavsiyede bulunulacağını belirtti. İl Müdürü Sever, ürün verimlerinin raporlanarak çiftçilerin geleneksel yöntemlerle üretim yaptıkları diğer parsellerle kıyaslama yapılacağını ve suyun etkin kullanılması sonucunda daha az su ve gübre kullanılarak, daha yüksek verim alınabildiğinin çiftçilere uygulamalı olarak gösterileceğini ifade etti.  Eğitim, konuyla ilgili Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliğinde görevli Öğretim Üyesi Dr. Ertuğrul Karaş'ın sunumunu gerçekleştirmesi ve karşılıklı soru-cevap kısmıyla sona erdi.

  GÜNDEM HABERLERİ
HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ı..
Esnaf turist bekliyor Esnaf turist bekliyor Eskişehir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan tarihi Odunpazarı Bölgesi es..
Tepebaşı normale hazır Tepebaşı normale hazır Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı kreşlerde ve çocuk merkezlerinde görev yapan person..
HABER ARŞİVİ
Yukarı