HABER AKIŞI

Strateji geliştirilmeli

 Tarih: 15-05-2020 05:34:05

Koronavirüs salgınının küresel piyasalara etkisi, ithalat, ihracat ve sanayi üretim rakamlarına da yansıdı. Salgın nedeniyle 2020 Mart ayı sanayi üretim, ithalat ve ihracat rakamlarında düşüş görüldü.

 Açıklanan verilere ilişkin konuşan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, sanayi üretiminin Mart'ta aylık bazda yüzde 7.1, yıllık % 2 düştüğünü kaydederek, “Eskişehir Sanayi Odası’nın tahminlerine paralel şekilde ciddi düşüş gösteren sanayi üretim verisi Koronavirüs salgınının etkisini yansıtıyor. Nisan ve Mayıs aylarında daha sert düşüşler bekliyoruz. Eylül 2020 gibi toparlanmanın güçlü bir şekilde başlayacağını tahmin ediyoruz” dedi Kesikbaş, “Ana şirket mücbir sebep kapsamında olup altındaki tedarik zincirini oluşturan üretici firmalar kapsam dışında tutuluyor. Burada ciddi haksızlıklar oluşuyor. Bu milli bir meseledir. Sanayilerimiz 2 yıldır zor durumda ve finans sektörünün yarattığı sıkıntılar ile boğuşuyor. İstihdamını tutmak için sanayicilerimiz ciddi mücadele veriyorlar. Üretime değer vermeliyiz.” dedi. Ulusal üretim stratejilerini bölgesel güç olmak adına daha da güçlendirilmesi gerektiğini hatırlatan Kesikbaş, “Kamu satın almalarında şartnamelerde Türkiye’de kim üretirse üretsin yerli ürünlerin tercih edilmesi, teşvik edilmesi, özel sektör alımlarında yerli olanın tercih edilmesi, tüketicinin yerli üretimi tercih etmesi Türk sanayisi için büyük bir kaldıraç etkisi olacaktır. Özellikle Türkiye’nin üretim stratejilerinin gözden geçirilmesi ve bölgesel güç olma adına çalışmalar yapılması çok değerli olacaktır.” diye konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yağmur durduramadı Yağmur durduramadı Sokağa çıkma kısıtlamasının 0-14 yaş gurubu için kalkmasıyla birlikte dışarı çık..
TOPLANTILAR İNTERNETTEN TOPLANTILAR İNTERNETTEN Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte üst düzey toplantıları da internet ortamına ta..
Yağmur sevinç yarattı Yağmur sevinç yarattı Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan Eskişehir'de uzun süredir yağmura h..
Gün Sazak unutulmadı Gün Sazak unutulmadı Çifteler Belediye Başkanı Kadir Bıyık, 1980'de evinin önünde çapraz ateşe tutula..
HABER ARŞİVİ
Yukarı