istanbul escort
HABER AKIŞI

Sessiz sedasız Hibrit devrimi

 Tarih: 17-09-2018 04:00:00
TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Aselsan, Almanya’daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında Türkiye’nin ilk yerli hibrit lokomotifini görücüye çıkarıyor.

-Özdemir UÇAK-

2 yılda bir yapılan ve dünyanın en büyük raylı sistemler fuarı olarak kabul edilen Almanya’nın Berlin kentinde 18-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek İnnoTrans 2018’de sürpriz bir katılımcı olacak. Türkiye’den değişik firmaların da katıldığı dünyanın en büyük raylı sistemler fuarında Eskişehir’de TÜLOMSAŞ Fabrikası tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli hibrit lokomotifi çevre dostu HSL 700 dünyaya tanıtılacak. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ortaklığı ile tamamı yerli teknoloji ile geliştirilen "E1000 Yerli Elektrikli Lokomotif" 2015 yılında düzenlenen törenle tanıtılmıştı. Türkiye’nin yerli elektrikli lokomotifi olan E1000 modernizasyon projesi olarak başlayan proje TCDD Taşımacılık’ın uzun vadeli planları ve TÜLOMSAŞ ve ASELSAN’ın yeni teknolojik gelişmeleri tasarımsal olarak lokomotife uygulamasıyla yeni bir lokomotif projesine dönüştü. HSL 700, 1985 yılından itibaren Krauss-Maffei lisansıyla Tülomsaş’ta üretilen dizel lokomotif DE 11000 manevra lokomotiflerinin modernize edilmiş versiyonu olarak oluşturuldu.  HSL 700 için daha küçük bir dizel motor kullanılarak verimi arttırıldı. Yeni nesil Li-Ion pillere sahip HSL 700, ilk çalıştırmada ve duruşlarda elektrikli cer motorunu kullanıyor. Rejeneratif frenlere sahip lokomotif, frenlemelerde ve inişlerdeki elektro dinamik enerjiyi pillerde depoluyor. Çevre dostu lokomotifin emisyon oranları da düşürüldü. Lokomotif büyük fabrikalar, demiryolu bakım merkezleri başta olmak üzere tünellerde de kurtarma aracı olarak kullanılabilecek. HSL 700’ün, dizel motor ve elektro pnömatik fren sisteminin daha az kullanılması sayesinde bakım maliyetlerini, elektrikli motor kullanımı sayesinde enerji maliyetlerini azalttığı belirtiliyor. Yeni lokomotifte harici olarak depolarda dışarıdan şarj imkanı da bulunuyor. 68 ton ağırlığındaki lokomotif 80 km/s hıza çıkarak 700 kW güce sahip olacak. Bu arada fuarda Bursa Durmazlar’ın ürettiği İpek Böceği tramvayı da görücüye çıkacak. TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Aselsan işbirliğinin bir ürünü olan HSL 700, TCDD Taşımacılık için TCDD’nin bağlı ortaklığı TÜLOMSAŞ tesislerinde üretildi. Berlin’de fuarda görücüye çıkacak olan yeni nesil hibrit lokomotif aynı zamanda yeni pazarlara açılacak.

ESKİŞEHİR’İN TRAMVAYI

Bu arada dünyanın buluşacağı fuarda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ikinci etap tramvay projesinde ihaleyi alan Skoda firmasının kente göndermeye başladığı 14 yeni set kente ulaşırken Skoda fuarda tramvaylarını dünyaya tanıtacak. 30 metre uzunluğunda, 273 yolcu kapasiteli tramvaylarda iç ve dış kamera sistemi, son teknoloji klima sistemi, bilgi monitörleri ve güzergâh ekranları bulunuyor.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Sanayide dev temel Sanayide dev temel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk etap ..
İnsan odaklı projeler İnsan odaklı projeler Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Mill..
Öğrenciler İçin fidan Öğrenciler İçin fidan İnönü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Orman Bölge Müdürlüğünün katkılarıy..
Kapılar sürekli açık Kapılar sürekli açık Valilik tarafından düzenlenen "Vatandaşla Buluşma Halk Günü Toplantısı" Vali Özd..
HABER ARŞİVİ
Yukarı