HABER AKIŞI

SES SAĞLIĞI OLMAZSA OLMAZIMIZ

 Tarih: 04-04-2018 04:00:00

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri kapsamında “Ses Sağlığı ve Hastalıkları” konulu konferans gerçekleştirildi.

Kare Salon’da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Yunus Emre Devlet Hastanesi (YEDH) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktoru Doç. Dr. Vural Fidan, ses tellerinin önemi ve ses hastalıklarına neden olan faktörler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 18 yıldır hekimlik yapan Doç. Dr. Fidan, sesiyle para kazanan kişilere ses profesyoneli denildiğini belirterek ses profesyonelleri için sözlü ifadenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Vural Fidan tiyatro sanatçılarının, aktör ve aktrislerin, hatiplerin, öğretmenlerin ve siyasetçilerin ses profesyoneli olarak tanımlanabileceğini söyledi. Ayrıca ses hastalıkları konusunda da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Fidan “Belli başlı ses hastalıkları arasında ses telleri üzerinde ve boğazda kistler, ses teli felci, kas gerilim disfonisi, puberfoni, sulkus vokalis, granülomlar, nodüller ve polipler yer alıyor” dedi.

Ses telleri hastalıklarının tedavi yöntemlerinden de bahseden Doç. Dr. Vural Fidan, ses hastalıklarına neden olan faktörlerin arasında hava kirliliği, kafein, alkol ve sigara tüketiminin yer aldığını belirtti. Konferans, soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi. İHA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Gençlerin yanındayız Gençlerin yanındayız Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, "Türk kültürünün..
Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı Belediyesi ‘İki Elin Sesi Var’ Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye Sağlık..
TBMM’de yasak siyanı TBMM’de yasak siyanı CHP Milletvekili Utku Çakırözer Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıld..
Hastalara manevi terapi Hastalara manevi terapi Eskişehir Devlet Hastanesi’nde hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek veri..
  SİYASET HABERLERİ
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
Seçime her zaman hazırız Seçime her zaman hazırız AK Parti Nevşehir Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanlığı Eskişehir Koordinatö..
HABER ARŞİVİ
Yukarı