HABER AKIŞI

OKULUNDAN ATILDI MESLEĞİNİN HOCASI OLDU

 Tarih: 26-05-2018 04:00:00
  HABER VİDEOSU
Henüz 16 yaşındayken babasının isteği üzerine sanat okuluna giren ancak iki sene sınıfta kalınca okuldan atılan Cengiz Dönmez, bugün geleneksel ahşap sanatı branşında usta olarak dersler veriyor.

MESLEK LİSESİNİ TAMAMLAYAMADI

1955 yılında, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğan Cengiz Dönmez, ilkokul ve ortaokul eğitimlerini burada tamamladı. Ardından babasının yönlendirmesiyle, o zamanki ismiyle Mustafa Kemal Paşa Sanat Okulu’na giren 63 yaşındaki Cengiz Dönmez, 1. sınıfta iki kez üst üste kalınca okuldan atıldı. Eğitim hayatı böylelikle sona eren Dönmez, 1977 yılında bir devlet bankasının imtihanını kazanarak 25 yıl veznedar olarak görev yaptı. Emekli olduktan sonra bir süre av ürünleri satışı yapan tecrübeli sanatçı, 2008 yılında yeniden ahşap sanatını icra etmeye karar verdi. Dönmez, aradan geçen 10 yıllık süreç sonrası sanat dersleri vermeye ve sergiler açmaya başladı.

EMEKLİ OLUNCA HOCA OLDU

Emekli olduktan sonra ahşap sanatına yönelmeye karar verdiğini dile getiren Dönmez, "Ahşap sanatıyla 2008’den beri ilgileniyorum. Daha önce bankada veznedardım. Emekli olunca ‘Hadi, bir şeyler yapalım’ dedik. Baktık, elimiz de yatıyor. Devam ettik. Tabii önceden de merakım vardı. Ufak tefek bir şeyler yapıyordum ama ekonomik olarak malum, geçinmek için bir yerlere girdik. 25 yıl çalıştık. 6 senede ortaokulu bitirince bir insan, babası onunla ahşap ile oldukça uğraşıyor. Ahşaba da alışkanlığım var yani çocukluktan. İlk başta sanat okuluna gittik. Baktık, sanat okulu da olmayacak. 2 sene üst üste kalınca atılıyordun o zaman. Herhangi bir sanatı öğrenemedik diye attılar okuldan. Atılınca aslında çok rahat ettim. Sopadan kurtuldum en azından. Babam da vazgeçti dövmekten. O bir ekmek kazanmamı istiyordu. En azından sanat okulundan çıkınca bir fabrikaya işçi olarak girersin diye düşünüyordu. İşin ilginç yanı okul da sonradan ismini değiştirdi. Endüstri meslek lisesi olarak değişti. Anladı yani bir sanatçı yetiştiremeyeceğini” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
 45 yıldır mahalle ondan soruluyor 45 yıldır mahalle ondan soruluyor Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretme..
HASTALARA UMUT MERKEZİ HASTALARA UMUT MERKEZİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi..
Bu karar ideolojiktir Bu karar ideolojiktir Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Danıştay 8. Dairesinin, i..
Konut satışları  yüzde 11 düştü Konut satışları yüzde 11 düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’..
  SİYASET HABERLERİ
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı