HABER AKIŞI

Odunpazarı örnek oldu

 Tarih: 21-10-2019 04:00:00

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CNR EXPO İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlen EnTechGeri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarına katıldı.

Fuar kapsamında düzenlenen Sıfır Atık Forumu’nda “İlçelerde Sıfır Atık Yönetimi” başlıklı panelde konuşmacı olan Başkan Kurt, Odunpazarı'ndasıfır atık uygulamalarını, projeye ilişkin Odunpazarı Belediyesi’nin vizyonuve önceliklerini anlattı. Fuar alanında yer alan stantları da gezen Başkan Kurt, stantlarda yer alan geri dönüşüm projelerini inceledi. Moderatörlüğünü Prof Dr. İbrahim Demir’in yaptığı “Büyükşehir İlçe Belediyelerinde Sıfır Atık Yönetimi” başlıklı panelin konuşmacıları arasındaOdunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar yer aldı. Büyükşehir ilçe belediyelerinde sıfır atık uygulamalarının tartışıldığı panelde, belediye başkanlarının projeye ilişkin vizyonu ve öncelikleri konuşuldu. Başkan Kurt, panelde Odunpazarı Belediyesi’nin sıfır atık hedefine yönelik çalışmalarını anlattı. Odunpazarı Belediyesi olarak sıfır atık hedefine yönelik olarak var güçleri ile çalıştıklarını belirten Başkan Kurt, Eskişehir’in tüm Türkiye’de önemli bir kültür, sanat şehri olmasının yanı sıra, yaşanabilir kentler arasında her zaman üst sıralarda yerini almış, çevre çalışmalarıyla tüm Türkiye’ye örnek olmuş bir Cumhuriyet kenti olduğunu kaydetti.Göreve geldiği günden bu yana Eskişehir’in bu unvanlarının üzerine yeni özellikler ekleme çabasında olduklarını vurgulayan Başkan Kurt, “Temiz bir dünyanın yarınlara aktarılacak en büyük miras olduğu düşüncesiyle yatırım planlarımızı hazırlarken, çevre bilincinin yerleşmiş olduğu bir kuşak yetiştirmek ilkesindeyiz” dedi. Sıfır Atık Projesi kapsamında asıl hedeflerinin kaynakların daha verimli kullanılması olduğunu kaydeden Başkan Kazım Kurt,“Atık oluşumunun azaltılması, israfın engellenmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasıdır.Yine bu değerli proje kapsamında, Belediyemiz tarafından; ambalaj atıklarının, bitkisel atık yağların, atık pil ve akümülatörlerin, tekstil atıklarının, elektrikli ve elektronik atıkların, organik atıkların, aydınlatma gereçlerinin,evlerden ayrı toplanması amacıyla muazzam bir sistem kurulmuştur. Ambalaj atıklarının toplanması amacıyla konutlara kutu, aparat ve toplama poşeti dağıtılarak haftada 2 gün, kapıdan toplama yapılmaktadır. Bitkisel atık yağların, atık pil ve akümülatörlerin, elektrikli ve elektronik atıkların ve aydınlatma gereçlerinin toplanması için okul, cami, muhtarlık ve kamu kurumlarına toplama ekipmanları yerleştirilmiştir” diye konuştu. HM

  GÜNDEM HABERLERİ
YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI Eskişehir’de koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan işletmeler..
Otogarda hareket var Otogarda hareket var Koronavirüs tedbirleri sonrasında normalleşme dönemine girilmesi ile birlikte aç..
Basına paket şart Basına paket şart CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayına ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı