HABER AKIŞI

O testler ESTÜ’de

 Tarih: 08-10-2019 04:00:00

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Sismik İzolatör Test Merkezi, depremde binaların zarar görmesini önlemek amacıyla kullanılan sismik izolatörlerin testi için maliyet ve zaman tasarrufu sağlaması dolayısıyla Türkiye ve yurt dışındaki inşaat firmalarının tercihi haline geldi.

ESTÜ bünyesinde Ar-Ge faaliyetleri sonunda yerel ve milli imkanlarla faaliyete geçen merkez, birçok ülkede olası depremlere karşı binaların dayanıklılığının artmasına imkan sağlayan sismik izolatörleri test ediyor.Sismik İzolatör Test Merkezi, izolatör testleri konusunda inşaat firmalarına ciddi zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor.Testin hem yarı yarıya maliyetle hem de 2-3 haftada yapılmasına imkan sağlayan merkez, yurt içi ve yurt dışındaki firmalar tarafından tercih edilmeye başlandı.Merkezin sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Özdemir, yapılarda kullanılan sismik izolatörlerin deprem sırasında davranışlarını test ettiklerini söyledi.Özdemir, merkezde, inşaat firmasının tercihine göre simüle ettikleri deprem şiddetinde sismik izolatörü denediklerini anlattı.Yapı ile temeli arasına yerleştirilen sismik izolatörlerin, depremin salınımında ortaya çıkan enerjiyi adeta emerek binanın sarsıntıdan zarar görmesini engellediğini belirten Özdemir, şöyle konuştu:"Merkezimizde, sismik izolatörlerin tasarımına uygun olup olmadığını test ediyoruz. Bu tasarımda ortaya çıkan herhangi bir hata, depreme maruz kalan yapıda öngörmediğimiz hasarlara ya da yıkıma neden olabilir. Bu yüzden sismik izolatörün yapının altına yerleştirirken sorunu varsa tespit edilmesi için hizmet veriyoruz. İnşa edilecek proje kapsamında üretilen sismik izolatörleri test edip hangisinde uygunsuzluk, tasarımına aykırı bir davranış görürsek, bu numunelerin sahada kullanımına izin verilmiyor." AA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
YHT’DE KRİZ ÇÖZÜLDÜ YHT’DE KRİZ ÇÖZÜLDÜ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Covid-19 tedbirleri nedeniyle a..
Mahmudiye’de büyük heyecan Mahmudiye’de büyük heyecan Osmanlı Ordusunun at ihtiyacını karşılamak üzere 1815 yılında hara kurulan Eskiş..
Günay ilçe turunda Günay ilçe turunda AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, korona virüs karantin..
HABER ARŞİVİ
Yukarı