HABER AKIŞI

Muhasebecilerin sesini duyun!

 Tarih: 21-03-2020 04:00:00

Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Neşet Ertoy, “120 bin kişiyi bulan muhasebe meslek örgütümüzün sesi duyulmalı” dedi.

Ertoy yaptığı açıklamada, “Tüm Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını ülkemizi de etkisi altına almıştır. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Hükümetimiz çeşitli önlemler ve tedbirleri almaktadır. İnsanların bir birleriyle olan temasını asgari düzeye indirmek, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla halka açık birçok işletme geçici süreyle kapatılmış, halkımıza #evdekal çağrısı yapılmaktadır.  Yine insan sağlığı açısından endişenin bertaraf edilmesi amacıyla sosyal ve ekonomik birçok tedbir Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Alınan ve bugünden sonra alınacak tedbirlerin ekonomiye yansımasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada yön veren, idareyle mükellef arasında çözüm ortağı, Gelir idaresinin en büyük paydaşı olan ve ülke genelinde 120.000 kişiyi bulan muhasebe meslek örgütümüz ekonominin gelişimi adına hep olumlu adımlar atmış ve haklı taleplerde bulunmuştur.Ancak, Maliye Bakanlığı Ekonomik hayatın en büyük paydaşlarından biri olan biz mali müşavirlerin talepleri karşılık bulmamıştır. Muhasebe bürolarında, şirketlerin muhasebe departmanlarında binlerce çalışan, müşterilerle ve onların çalışanlarıyla temas kurmakta, kimlerin elinden çıktığı dahi bilinmeyen binlerce fatura ve belgelere temas ederek beyan ve bildirimlerde bulunmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle 120.000 meslek mensubumuz en büyük risk grubu içerisinde yer almakta, çalışanları, aileleri ve yakın çevresi dikkate alındığında 1 Milyon kişi coronavirüs tehdidi altınadır.Açıklanan tedbir paketinin içerisinde büyük risk altında bulunan meslek mensupları unutulmuş, Vergi ve SGK ödemelerinin uzatılmasını düşünen yetkililer, beyan ve bildirimlerin uzatılmasını düşünmemiştir.  Şubat ayı beyan ve bildirimleri dahil bu ay verilmesi gereken KDV, Muhtasar ve SGK gibi beyan ve bildirimlerinin makul olan bir süre ertelenmesini ve çok geç olmadan sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz! çünkü asıl olan yaşam hakkıdır” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
GECE YARISI ACİL ÖNLEM GECE YARISI ACİL ÖNLEM Eskişehir'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında..
62 yaşında virüsü yendi 62 yaşında virüsü yendi Fransa’da yaşayan ve Türkiye’ye geldikten sonra Korona virüs Covid-19 taşıyıcısı..
DENETİM KUYRUĞU! DENETİM KUYRUĞU! Korona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında yapılan denetim nedeniyle Eskişehir..
HABER ARŞİVİ
Yukarı