istanbul escort
HABER AKIŞI

MİLLİ PROJEDE KADIN İMZASI

 Tarih: 09-03-2019 11:48:35
1894 yılında ''Anadolu-Osmanlı Kumpanyası'' adıyla kurulan, 1961'de ilk Türk otomobili ''Devrim''i ve ilk Türk buharlı lokomotifi ''Karakurt''u üreten atölyeyle temelleri atılan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ'de (TÜLOMSAŞ) çalışan 140 kadının yerli ve milli lokomotiflerde imzası bulunuyor.

Son dönemde yaptığı teknolojik yatırımlar ve uluslararası iş birliği anlaşmalarıyla dünyanın önde gelen firmalarından General Electric'in (GE) partneri olarak Avrupa'nın en gelişmiş lokomotiflerinin üretileceği şirket haline gelen TÜLOMSAŞ'ta 20 yıldır çalışan Elektrikli Lokomotif Şube Müdürü Deniz Özkara, AA muhabirine, yerli ve milli lokomotiflerin üretiminde kullanılan bazı malzemelerin ithal olmasının kendilerini üzdüğünü belirtti.Bu durumu düzeltmek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına yerli ve milli lokomotif üretmek için çalıştıklarını vurgulayan Özkara, makine mühendisi olarak mesleğini severek yaptığını söyledi.Fabrikadaki üretimin kendilerini mutlu ettiğini anlatan Özkara, şöyle konuştu:"Bir şeyler üretmek, bir dizel motorun çalıştığını, lokomotifin raylarda hareket ettiğini görmek çok gurur ve onur verici bir durum. Bunda biz kadınların emeğinin olması mutlu ediyor. Bunun yanında ayrıca bir annesiniz, ailesiniz. Bir çocuğunuz eşiniz var. Evinizde de bir göreviniz var. Burada yaptığımız üretim, vatandaşların bu lokomotiflere binerek sevdiklerine ulaşmaları, yüklerini teslim almalarında bizlerin de bir payımızın olması çok mutlu ediyor. Gerçekten ağır bir iş, ağır bir sektörde görev yapıyoruz. Yaşadığınız mutluluk bu çektiğiniz yorgunluğa iyi geliyor."Fabrikanın teknik büro müdürü Meral Tuna da 20 yıldır TÜLOMSAŞ'ta çalışmaktan gurur duyduğuna değinerek, şirketin demiryolları sektöründe önde gelen Türkiye'deki tek kuruluş olduğunu ifade etti.Özellikle kadınlar olarak yerli ve milli projelerde görev almaktan gurur duyduklarını dile getiren Tuna, şunları kaydetti:"Şirkette görevli 140 kadın personel olarak birlik ve beraberlik içinde elimizden ne geliyorsa en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yüksek teknolojileri takip etmek zorundayız. Yurt dışındaki diğer firmalarla rekabetçi olmak açısından kendimizi yenilemek, yeni ürünler sunmak bizim görevimiz. Bunun bilincindeyiz. TÜLOMSAŞ'ın vizyonu ve misyonu da bu. Burada çalışmaktan dolayı mutluyum. Bizlere ne görev verilirse yerli ve milli üretimlerde şirketimiz adına hepimiz hazırız. Yerli ve milli üretimde ilk olmanın büyük gururunu yaşıyoruz." Tekniker Özlem Dinçyılmaz ise TÜLOMSAŞ'ta projelerin hızlı ilerlediğini, yerli ve milli lokomotif üretiminde kadınların da görev almasının, ürünlerin yurt dışı pazarında beğenilmesinin kendilerini sevindirdiğini anlattı. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Nevruz Ateşi  Eskişehir’de Nevruz Ateşi Eskişehir’de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından başlatılan gi..
RAKİP DEĞİL BİRLİKTEYİZ RAKİP DEĞİL BİRLİKTEYİZ Anadolu Üniversitesi (AÜ) ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) arasında ..
Yavrularımızı koruyacağız Yavrularımızı koruyacağız Eskişehir'de, alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile yakınlarına ücretsiz psiko-sos..
AYNI RUH AYNI SEVDA AYNI RUH AYNI SEVDA Şehit aileleri ve gaziler, Eskişehir Valiliği tarafından 18 Mart Şehitleri Anma ..
  SİYASET HABERLERİ
Üçlü olsun güçlü olsun Üçlü olsun güçlü olsun Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, AK Parti Genel ..
Belediyeyi birlikte yöneteceğiz Belediyeyi birlikte yöneteceğiz Cumhur İttifakı Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Hasan Tuç, Tepebaşı’nı ve Eskişeh..
Siyaset değil hizmet Siyaset değil hizmet Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Kavacık ve Avlamış Mahallelerinde çok ..
KIRKA’YA TOPLU KONUT MÜJDESİ KIRKA’YA TOPLU KONUT MÜJDESİ Burhan Sakallı Seyitgazi Kırka’ya giderek vatandaşlarla buluştu.
HABER ARŞİVİ
Yukarı