HABER AKIŞI

Metil alkol öldürür

 Tarih: 12-07-2019 04:00:00

Kimya Mühendisleri Odası Bölge Başkanı Kenan Çalışır,"Metil alkol körlük ve ölüm olmak üzere başkaca zararları da olan bir alkol türüdür" dedi.

KONTROLSÜZ VE RİSKLİ PİYASA

Geçen günlerde Mersin'de metil alkol tüketiminden dolayı çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. 10 gün içerisinde metil alkol tüketimi yüzünden 8 kişi yaşamını yitirirken 15 kişinin de hastanede tedavisinin sürdüğü belirtiliyor. Metil alkol tüketimiyle ilgili açıklama yapan Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, "Geçtiğimiz hafta Mersin’de metil alkol kaynaklı yaşanan ölümler sahte rakı meselesini tekrar ülke gündemine soktu. Son yıllarda alkollü içkiler ve özellikle rakı fiyatlarına gelen zamlar sonrası, kontrolsüz ve riskli bir piyasa oluşmuş durumdadır” dedi.

KENDİLERİ ÜRETME ÇABASINDA

Çalışır şöyle devam etti, “Vatandaşlar kendi rakılarını kendilerini üretmeye çalışıyorlar. Bu noktada mesleğimizin bize yüklediği sorumluluk gereği öneri ve açıklamalarımızı kamuoyu ile paylaşmamız kaçınılmaz olmuştur. Gözüken odur ki yaşanan ölümlerin sebebi metil alkoldür. Vatandaşlar giderek artan bir oranda tarımsal kökenli etil alkolün içine anason yağı ekleyip elde ettikleri ürünü tüketmektedir. Ruhsatlı etil alkol dağıtımcısı ve satışçılarının yanı sıra metil alkolü kaçak bir şekilde piyasa süren birilerinin olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunu ya bilinçsizlikten ya da insanların ölmesi pahasına daha fazla kar hırsından dolayı yapmaktadırlar.”

 TAKİPLER ARTTIRILMALI

Çalışır son olarak, “Oysa kimyasalların kaydı, izlenmesi gibi sistemler üzerinden yapılacak araştırmalarda metil alkolü yurda sokan, dağıtan, satan ve kullananların bilgileri devletin elinde mevcuttur. Bu noktada polis, zabıta, gümrükler, bakanlıkların ruhsat ve denetim birimleri ile savcılık gibi mercilerin kovuşturma ve takiplerini arttırmalarını talep ediyoruz. Etil alkol vücutta metabolize olan bir alkol iken, metil alkol başta körlük ve ölüm olmak üzere başkaca zararları da olan bir alkol türüdür. Damıtılmış içki yapmak için gerekli etil alkolün izinsiz üretimi ise yasaktır. Beşeri durum mevcut yasal düzenlemeleri aşmıştır. Vatandaşlar evlerde damıtım yaparak tarımsal kökenli etil alkol yoluyla içki üretmek zorunda kalmaktadırlar. Öte yandan bu topraklarda yüzyıllardır boğma rakı tabir edilen bir rakı türü üretilmektedir. Kimya Mühendisleri Odası olarak bu gerçekten yola çıkarak amatör olarak damıtım yapmak isteyenlerin bir ruhsatlandırma sistemine dahil edilmesini önermekteyiz" diye konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı