HABER AKIŞI

Mesleğini müzede gençlere anlatıyor

 Tarih: 23-04-2018 04:00:00

Bilecik'te ömrünü ayakkabı tamirciliğiyle geçiren 65 yaşındaki Ahmet Sert, tecrübelerini etkinliklerde anlatıyor. Eski malzemelerle saatlerce bir ayakkabı tamiri ile uğraştığı günleri, o dönemdeki ayakkabıcıların durumunu, yaşadıklarını anlatan Sert, mesleğinde son temsilcilerden olmanın hem gururunu hem de üzüntüsünü yaşıyor. Yaşayan Şehirler Müzesi'nde deneyimlerini ziyaretçilere aktaran Sert, yaklaşık 40 yıl önce Bilecik'te 8 ayakkabı tamircisi olduğunu söyledi. Eski malzemelerle günde bir ayakkabıyı zor tamir ettiklerini dile getiren Sert, "Şimdiki gibi ilaçlar yoktu. Yapışkan kurumuyordu, ağır oluyordu, beklemek zorundaydık. Eskiden suni deri yoktu, altı kösele üstü deriydi. Şimdi altı da üstü de deri. Köyümüzdekilere bu işi öğretmek istedim, yapmadılar. Gençler bu işe bakmıyor. Bu meslek ölüyor. Kentin nüfusu 28 bin iken 8 tamirci zor yetiştiriyordu, şimdi 60 bin nüfus var ama iki tamirci yetiyor." ifadelerini kullandı. 

  GÜNDEM HABERLERİ
 45 yıldır mahalle ondan soruluyor 45 yıldır mahalle ondan soruluyor Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretme..
HASTALARA UMUT MERKEZİ HASTALARA UMUT MERKEZİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi..
Bu karar ideolojiktir Bu karar ideolojiktir Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Danıştay 8. Dairesinin, i..
Konut satışları  yüzde 11 düştü Konut satışları yüzde 11 düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’..
  SİYASET HABERLERİ
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı