HABER AKIŞI

Kur farkı Es Es’i batırdı

 Tarih: 26-07-2020 15:21:58
Eskişehirspor da en büyük sıkıntı kur farkından doğan borçlar. 2016’da düştüğümüz sene Süper Ligden kalan borçlar bugün hem yönetimi hem kulübü büyük sıkıntıya sokuyor.

5 milyon civarında borç

Eskişehirspor’un geçmiş dönemde forma giymiş 24-25 futbolcuya 5 milyon lira civarında bir borcu bulunuyor. Tanase ve Odonkor dışındaki tüm FIFA dosyaları ise Süper Lig’den kalma dosyalar. Eskişehirspor resmi olarak 19 Mayıs 2016 tarihinde Süper Lig’e veda etmişti. O tarihte Euro 3 lira 36 kuruştan işlem görüyordu ancak günümüzde 8 lirayı bulmuş durumda.

 

Faizlere kur farkı eklendi

Toplamda 24-25 tane dosya nedeniyle FIFA’lık olan Eskişehirspor’u geçen 5 yıllık süreçte dosya masrafları ve faizlerin yanı sıra kur farkı da vurdu. Rakamları net olarak öğrenemesek de 5 milyon Euro civarında bir bedeli bulan bu dosyalar küme düşülen sene 16,8 milyon TL gibi bir rakama kapatılabiliyordu. Ancak günümüzde Euro’nun 8 lirayı görmesi bu rakamın 40 milyon TL’yi görmesine neden oldu. Kırmızı Şimşekler bu beş yıllık süreçte 23 milyon 200 bin lira gibi bir rakamı, sadece kur farkı nedeniyle borçlanmış oldu.

 

Euro & Dolardan sözleşme yok

Mustafa Akgören geçtiğimiz aylarda vermiş olduğu bir röportajda “Türk futbolunun çok önemli bir kur sorunu var. Kur problemi Türk futbolunda bulunan kulüplerin batış sebebidir. Eskişehirspor 2016 yılında küme düştüğünde Euro kuru 3 lira civarındaydı. Bizim belimizi büken dosyaların tamamı Euro borcu. Euro her yükseldiğinde bizim mevcut borçlarımız artıyor. Süper Lig’e çıkana kadar hiç kimseyle Euro ve Dolar üzerinden elimden geldiğince sözleşme yapmamaya çalışacağım. Bu kur problemi korkunç bir batış sebebi. Yapacak bir şey yok. Bu durumu da aşmaya çalışacağız” demişti.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SPOR HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Müdür Bilge’den Şehir’e ziyaret Müdür Bilge’den Şehir’e ziyaret İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Keski..
Gökyüzünde tarihi gece Gökyüzünde tarihi gece Eskişehir’de Perseid Meteor Yağmuru gözlemi için Yusuflar Mahallesi’nde kamp kur..
Yeni projeler masada Yeni projeler masada Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBİKO) Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve b..
EFSAD’dan Ataç’a ziyaret EFSAD’dan Ataç’a ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği Başk..
  SİYASET HABERLERİ
Sorun birlikte çözülmeli Sorun birlikte çözülmeli İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, TCDD arazileri ile ilgili durumun belediyeler..
İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a Ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İY..
İTTİFAK BULUŞTU İTTİFAK BULUŞTU İYİ Parti Eskişehir İl Yönetimi, CHP Eskişehir İl Başkanlığına “hayırlı olsun” z..
HABER ARŞİVİ
Yukarı