HABER AKIŞI

KIZILİNLER’E ARAP DAVETİ

 Tarih: 07-04-2017 12:00:24
  HABER VİDEOSU
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Kızılinler Termal Projesi için Arap Turizm Örgütü Genel Sekreteri’ni Eskişehir’e davet ettiklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen, Eskişehir, Bilecik ve Afyon'dan gazetecilerin katıldığı toplantıda turizm ve referandum çalışmaları konularında açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının da sorularını cevaplandırdı. Bakan Avcı, termal, kış sporları, deniz turizmleri alanında 13 alanda toplam 7 bin 950 yatak için tahsis ihalesine çıktıklarını kaydetti.  Eskişehir'in Merkez Tepebaşı ilçesi sınırları içindeki Kızılinler Bölgesi için 900 yataklı tahsis ihalesine çıktıklarını ifade eden Bakan Avcı, şöyle konuştu: "Kızılinler için ikinci defa ihaleye çıkıyoruz. Daha önce çıktık. Eskişehir'de dolaştırılan dedikodulara rağmen, güya biz el altından birilerine tahsis etmek için ihaleyi duyurmamışız. Böyle dedikodular yapılmış Eskişehir'de. Zaten bunlar Resmi Gazete'de yayınlanıyor. Duyurmamak gibi bir şansınız yok. Ayrıca neden duyurmayalım? Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak buraya müşteri arıyoruz. O dönemde yerli ya da yabancı hiçbir müracaat olmadı. Eskişehir ve Afyonkarahisar için umarım iyi olur tahsis ihalesinin sonuçları. Cumartesi günü buraları tanıtmak adına da Arap Turizm Örgütü Genel Sekreteri Dr. Bandar Bin Fahd Al Fuhaid'i Eskişehir'e davet ettim. Araplar termal, kaplıca ve sağlık turizmine yakın ilgi duyuyorlar." 

"AK PARTİ VE 'EVETÇİLER' OLARAK İYİ GİDİYORUZ"

Bir gazetecinin, "Referandum tablosunu nasıl görüyorsunuz?" sorusuna ise Avcı, "Sayısal bir tahmin yapılamaz. Önemli bir farkla Türkiye genelinde 'evet' çıkacağını hissediyorum. Anketler de onu işaret ediyor. Bu referandumda birçok ile gittik. Buralarda gördüğüm bir fark var. Diğer seçim ve referandum tablolarına göre. Eskişehir de dahil birçok ilde meydanlarda ciddi bir kalabalık toplanmış, coşku vardı. Bunun yanında caddelerde de coşku vardı. Bütün bunlara bakarak AK Parti ve 'Evetçiler' olarak iyi gittiğimizi görüyorum." yanıtını verdi.  Bakan Avcı, 2016 yılının kendilerine ders olduğunu ve Türkiye'nin bugüne kadar yürüttüğü tanıtım stratejisinin eksiğini ve yetersizliğini gördüğünü bildirdi. Türkiye'nin "deniz, kum, güneş ülkesi" olarak tanıtıldığının altını çizen Avcı, şunları söyledi: "Yıllarca 'deniz, kum, güneş' diyerek götürdük. Sadece onunla bile dünyada 6'ncı büyük destinasyon olduk. 2016 yılında yaşadığımız krize rağmen hala dünyada 6'ncı, Avrupa'da 4'üncü büyük turizm destinasyonuna sahibiz. Deniz, kum ve güneşin de geleneksel bir müşterisi var. Bunlar, Ruslar, Almanlar ve İngilizler. Biz yıllarca 'deniz, kum, güneş, Rusya, Almanya, İngiltere' diyerek buraya kadar gelmişiz. 2016 yılında Rusya ile yaşadığımız uçak krizi sebebiyle bunun ne kadar konjonktürel gelişmelere bağlı bir durum olduğunu, onun için bu tür konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir yeni yollar açmamız gerektiğini gördük.

"2016 YILI BİZİM İÇİN DERS YILI OLDU"

Nabi Avcı, "2017 yılın için turizmde yeni teşvik paketi olacak mı?" şeklindeki soruya da şu cevabı verdi: "2016 yılı bizim için ders yılı oldu. Sektörü rahatlatacak pek çok uygulamayı 2016 yılında başlattık. İstihdam anlamında yetişmiş elemanlarını kaybetmesinler diye verdik. Kredi borçları ertelendi, yeniden yapılandırıldı. Uçak yakıt destekleri sağlandı. Kruvaziyer turizmine yani gemiyle gelen turistlere yönelik ilişkin bir teşvik çalışmamız var. Onu Başbakanlığa gönderdik. Maliye Bakanlığı ile üzerinde çalışıyoruz. Kruvaziyer turizmine destek için çalışmalarımız son noktaya geldi. İsrail ile ve Filistin'e yaptığım seyahatteki İsrail programının önemli bir parçasını da kruvaziyer turizm meselesi oluşturuyordu. ABD'den bu turları düzenleyen ve İsrail'e veya bölgeye gelen ABD'lilerle ilgili ortak çalışma yapılabilir diye bir çalışma yaptık. Bir prensip mutabakatına vardık. Onlar da kruvaziyer turizminde düşüş olduğundan sıkıntıdalar. Birlikte ne yapabiliriz, Mısır'ı işin içine katabiliriz. İstikrar ve barış olmadan turizm olmaz. Turizm aynı zamanda barışın ve istikrarın önünü açabilir. Bunlar birbirini besleyen süreçlerdir."  Toplantıya, Vali Azmi Çelik, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Nur Günay ile AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü de katıldı. Bakan Avcı daha sonra Beylikova’daki doğalgaz dağıtım törenine katıldı. AA

  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı