HABER AKIŞI

Kadın üzerinden siyasete karşıyım

 Tarih: 06-11-2019 04:00:00
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu), BM Kadın Birimi, Parlamentolararası Birlik (PAB) ve İsveç tarafından organize edilen ‘Siyasette Kadın Çalıştayı’na katıldı.

Kadınların parlamentoya katılımı, Türkiye’de karar mekanizmalarına kadınların katılımı ve bu konulardaki bölgesel ve uluslararası düzeyde geliştirilen önlemler ve iyi uygulama örnekleri tartışıldı.Prof. Günay “TBMM çatısı altında KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) kurulmuştur.  Bu yasamada kaydedilen önemli bir gelişmedir. 2010 yılında ise Anayasamızda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi getirildi. Ülkemiz 1994’te kabul edilen Pekin Deklarasyonunu ve eylem planını desteklemektedir. BM Kadın Birimi ile Aile Bakanlığımız bu konuda yakın çalışmaktadır. “şeklinde açıklamada bulundu.Çalıştay’da konuşan Prof. Dr. Günay, “Son 10 yılda (2008-2018) AB-28 ülkelerinde kadın istihdamı %2,1 puan artarken Türkiye’de 7,8 puan arttı. En fazla artış kaydeden ikinci ülke olmuştur.  Kadın üzerinden siyaset yapılmasına karşıyım. Yeterki erkek egemen toplumda kadınların önüne engel çıkarılmasın. Ne yazıkki bu engelleri her alanda görüyoruz. Peki nasıl aşabiliriz? Dünyadaki başarılı uygulamalar gösteriyor ki toplumun zihniyet değişiminin gerçekleşmesi için bir geçiş dönemi gerekiyor. Pozitif ayrımcılık ve kota gibi uygulamaların bu zihniyet dönüşümüne yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Her kadın çalışmak zorunda değil, ancak çalışmak isteyen kadına destek olmak gerekir. Siyasette kapsayıcı temsiliyet önemlidir. Nüfusun yarısının kadın olduğunu düşünürsek, temsiliyetin de %50’ler olması gerekmez mi? şeklinde açıklamada bulundu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ı..
Esnaf turist bekliyor Esnaf turist bekliyor Eskişehir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan tarihi Odunpazarı Bölgesi es..
Tepebaşı normale hazır Tepebaşı normale hazır Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı kreşlerde ve çocuk merkezlerinde görev yapan person..
HABER ARŞİVİ
Yukarı