HABER AKIŞI

İthalatı niye açtınız?

 Tarih: 28-04-2020 04:00:00

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, 2.5 milyon ton hububat ithalatı için gümrük vergisinin sıfırlanması sonrasında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği önergede tarımsal desteklerin artırılması gerektiği bir dönemde tarım ürünlerinde ithalatın önünü açan bu kararın gerekçesini sordu. İYİ Partili Kabukcuoğlu, salgının yaşamlarını tehdit etmesine rağmen tarlasında üretime devam eden Türk çiftçisinin yanıt beklediği bazı sorular olduğunu belirterek Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye aşağıdaki soruları yöneltti.  1- Çiftçilerin üretimden vazgeçmemeleri için tarımsal desteklerin artırılması gerektiği bir dönemde niçin tarım ürünlerinde ithalatın önünü açan bir karar alınmıştır?2-Salgın nedeniyle tarımsal üretim stratejisinin anlaşıldığı bu dönemde ithalat yerine, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürecek – örneğin mazot, gübre ve ilaçta KDV ile ÖTV’yi kaldırmak – kararlar almayı düşünüyor musunuz?3- Hükümetinizin İthalata dayalı bu politikalarıyla, tarım ülkesi olan Türkiye’yi her geçen gün daha fazla dışa bağımlı bir ülke haline getirmekle, gıda güvenliğimiz tehlikeye girmiş olmaz mı? 4- Bakanlığınız ithalata dayalı tarım politikaları yerine, çiftçilerimiz destekleyecek devletin yerli üreticiye maliyetin üzerinde alım garantisi vermesini taleplerine neden cevapsız kalmaktadır?” 

  GÜNDEM HABERLERİ
Yağmur durduramadı Yağmur durduramadı Sokağa çıkma kısıtlamasının 0-14 yaş gurubu için kalkmasıyla birlikte dışarı çık..
TOPLANTILAR İNTERNETTEN TOPLANTILAR İNTERNETTEN Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte üst düzey toplantıları da internet ortamına ta..
Yağmur sevinç yarattı Yağmur sevinç yarattı Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan Eskişehir'de uzun süredir yağmura h..
Gün Sazak unutulmadı Gün Sazak unutulmadı Çifteler Belediye Başkanı Kadir Bıyık, 1980'de evinin önünde çapraz ateşe tutula..
HABER ARŞİVİ
Yukarı