HABER AKIŞI

İthal girdiyi azaltmalıyız

 Tarih: 22-07-2020 14:24:50

Yurt dışına ihraç edilmek üzere üretilen tüketim, ara ve sermaye malları ile enerji sektöründeki fiyat değişimlerini ölçen endeks olan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), bu yılın Haziran ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,95, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 4,82 oranında arttı.

YD-ÜFE’nin ülkede üretimi yapılan ve yurtdışına satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarındaki değişimini ifade ettiğini anlatan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, maliyet artışları ile birlikte fiyat artışlarının yurt dışı rekabet gücünü azalttığını belirtti. İhracat mallarının üretim maliyeti artmasında ithal girdinin önemli bir rol oynadığına değinen Kesikbaş, “Kur artışı ithal girdi fiyatlarının artmasında önemli bir etken. Her zaman hassasiyetle üstünde durduğumuz konuların başına ithal girdinin azaltılması burada karşımıza daha net çıkıyor. İthal girdi payını ne kadar düşük tutarsak kur artışı YD-ÜFE artışını çok az etkilerdi” dedi. Sanayinin iki ana sektörüne imalat endeksinin TÜİK verilerine göre yıllık yüzde 14,77 arttığını söyleyen Kesikbaş, “Madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 16,45, imalatta yüzde 14,77 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri ara malında yüzde 13,00, dayanıklı tüketim malında yüzde 22,84, dayanıksız tüketim malında yüzde 15,94 artış, enerjide yüzde 37,01 azalış, sermaye malında yüze. 19,13 artış olarak gerçekleşti. Özellikle sanayimizi ihracat ile geliştirmeye odaklandığımız düşünüldüğünde ihracatçılarımızın yakından takip etmeleri gereken bir tabloya söz konusu. Eskişehir’inde lokomotifi olan imalat sanayi ve madencilik alanındaki bu oranlar sektörde üretim yapanların dış ticaret ilişkilerinde daha temkinli hareket edeceklerini gösteriyor” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Müdür Bilge’den Şehir’e ziyaret Müdür Bilge’den Şehir’e ziyaret İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Keski..
Gökyüzünde tarihi gece Gökyüzünde tarihi gece Eskişehir’de Perseid Meteor Yağmuru gözlemi için Yusuflar Mahallesi’nde kamp kur..
Yeni projeler masada Yeni projeler masada Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBİKO) Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve b..
EFSAD’dan Ataç’a ziyaret EFSAD’dan Ataç’a ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği Başk..
  SİYASET HABERLERİ
Sorun birlikte çözülmeli Sorun birlikte çözülmeli İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, TCDD arazileri ile ilgili durumun belediyeler..
İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a Ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İY..
İTTİFAK BULUŞTU İTTİFAK BULUŞTU İYİ Parti Eskişehir İl Yönetimi, CHP Eskişehir İl Başkanlığına “hayırlı olsun” z..
HABER ARŞİVİ
Yukarı