HABER AKIŞI

İşsizliğe karşı üretim şart

 Tarih: 09-12-2019 04:00:00

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın 65. Kuruluş yılını ”Geleneksel Gece” ile kutlandı. Gecede konuşan Başkan Atila Tomsuk işsizliğe karşı çözümün üretim ekonomisi olduğunu belirtti.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Organize Saniye Bölgesi Müdürlüğü Başkanı Nadir Küpeli'nin katıldığı gecenin açılış konuşmasını TMMOB Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Başkanı Atila Tomsuk yaptı.  Meslek ve meslektaş sorunlarının ülke sorunları ile birebir aynı olduğu düşüncesi ile Makina Mühendisleri Odası olarak ülkenin her sorunu için çözüm önerileri ürettiklerini,  üretmeye devam edeceklerini ifade eden Tomsuk, “Mustafa Kemal Atatürk’ ün dediği gibi ‘Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür’. Maalesef iktidarlar mali konularda bırakın tam bağımsızlığı daha fazla ülkemizi dış devletlere bağımlı hale getirmişlerdir. Özellikle ülkemizin milli fabrikaları satılarak üretim modelinden rant ekonomisine geçmişlerdir. Ülkemizin kağıt fabrikaları, şeker fabrikaları satılarak ülkemiz ithalatçı pozisyonuna geçmiştir. Bunlarla da yetinilmeyerek son dönemde de sıra askeri fabrikalara gelmiştir. Rant ekonomisinden dolayı ülkemizde yeni fabrikalar yapılamamaktadır. Üstelik mevcut fabrikalarda ekonomik krizden dolayı üretimlerini düşürmektedir. Bu da meslektaşlarımızın işsiz kalmasına veya daha düşük ücretlerle sosyal güvencesiz çalışmasına yol açmaktadır. Meslektaşlarımız için bu problem her sene azalacağına giderek artarak daha dayanılmaz hal almaya başlamıştır. Meslektaşlarımızın işsizlik oranı özellikle yeni mezun meslektaşlarımızda korkunç boyutlara ulaşmıştır. TÜİK’ in verilerine göre genç işsizlik % 25 iken genç meslektaşlarımızda işsizlik %40’ ı geçmiştir. Ülkemizin bu krizleri aşmasının tek modeli dışa bağımlı ekonomiden kurtulmak ve sanayisinde üretimi artırmaktan geçiyor. Yani TMMOB’ un dediği gibi ‘Tam Bağımsız Türkiye’ modeli bu işin çözümüdür” dedi. Gecede Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Organize Sanyi Bölge Müdürlüğü, ESO, Esgaz, ESKİ ve bir çok şirkete destekleri için teşekkür plaketi verildi. Ayrıca yıllarca Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi’nde şube müdürü olarak görev yapan ve emekli olan Levent Güler'e de hizmetlerinden dolayı daha  önce başkanlık yapmış olan 4 başkan birlikte teşekkür plaketi verilirken eşine de çiçek verildi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
ESKİŞEHİR’İN GURURU ESKİŞEHİR’İN GURURU Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce Liselere Geçiş Sınavı’nda büt..
Av sezonu açılıyor Av sezonu açılıyor Avcıların heyecanla beklediği av sezonu 22 Ağustos’ta açılacak.
Ataç tebrik etti Ataç tebrik etti Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 2020 Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) T..
Üniversitede meyve hasadı  Üniversitede meyve hasadı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ali Numan Kıraç Yerleşkesinin ..
  SİYASET HABERLERİ
Sorun birlikte çözülmeli Sorun birlikte çözülmeli İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, TCDD arazileri ile ilgili durumun belediyeler..
İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a Ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İY..
İTTİFAK BULUŞTU İTTİFAK BULUŞTU İYİ Parti Eskişehir İl Yönetimi, CHP Eskişehir İl Başkanlığına “hayırlı olsun” z..
HABER ARŞİVİ
Yukarı