istanbul escort
HABER AKIŞI

İlk ilaç fabrikası açıldı

 Tarih: 05-10-2018 04:00:00  -   Güncelleme: 05-10-2018 14:36:57
  HABER VİDEOSU
Eskişehir’de ilk defa hayvan zehirlenmelerine karşı panzehir üretmek için kurulan Alternatif Biyoloji Laboratuvarının (ALBİLA) açılışı yapıldı. EOSB 7 dönümlük alan üzerine kurulan laboratuvarda hayvan sokmalarına karşı panzehir üretilecek.

ALANINDA İLK FABRİKA

Eskişehir’deki ilk ilaç üretim tesisi olan laboratuvar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve yurt dışındaki üniversitelerle de iş birliği yapıyor. Hayvanların demirbaş, hayvan zehirlerinin hammadde statüsünde kullanıldığı laboratuvar açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

BOŞLUĞU DOLDURACAK

Açılış konuşmasını yapan Akın Kozanoğlu, şirketin alışılmışın dışında 40 ortağının olduğu ifade ederek, "Yapacağımız, yapmakta olduğumuz şey hayvan kaynaklı zehirlenmelerde hemen hemen tek tedavi yöntemi olan anti serum üretimi yapacağız. Yani akrep sokmaları, yılan sokmaları, başka tür hayvan kaynaklı zehirlenme vakalarına iyi gelecek ilaç üretimi yapacağız. Bu ürün portföyü Türkiye’de uygun koşullarda üretimi henüz yapılmayan ve ithalata bağlı bir sektör. Bu nedenle bu boşluğu dolduracak bir tesisin sahibi olmaktan da gururluyuz, mutluyuz" ifadelerini kullandı.  Ardından ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, ise, “Bugün de ALBİLA tarafından ülkemize kazandırılan sağlık ve bioteknoloji alanındaki bu önemli girişimde üniversite sanayi işbirliği ile bilginin üniversiteden sektöre transferini sağlamanın mutluluğu, gururunu yaşamaktadır" diye belirtti.

ESKİŞEHİR BİR İLKLER ŞEHRİ

Son olarak Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, ilaç sektörünün son derece stratejik bir alan olduğunun altını çizerek, "Bugün gerçekten bizim için mutluluk verici bir açılış yapıyoruz. Melek yatırımcı, üniversite ve sanayi işbirliğinin güzel bir örneğinin vücuda getirilmesini hep beraber birazdan açacağız. Eskişehir bir ilkler şehri. İlaç sanayinde de bu tesis ile başlayacak. Daha da farklılarını bekliyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyoruz, tebrik ediyoruz" dedi. Açılışa, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, şirket Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

  GÜNDEM HABERLERİ
FRİGYA VADİSİ  BÜYÜK FIRSAT FRİGYA VADİSİ BÜYÜK FIRSAT “Eskişehir’in Jeoturizm Potansiyeli” konferansında konuşan öğretim üyesi Dr Erda..
 Kardeşlik için el ele Kardeşlik için el ele MÜSİAD Eskişehir Şubesi Başkanı Hakan Duman ve Yönetim Kurulu Üyeleri İl Milli E..
Bütün toplumu kucaklayacağız Bütün toplumu kucaklayacağız Odunpazarı Kent Konseyi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. ..
Kaportacıların 'dolu' mesaisi Kaportacıların 'dolu' mesaisi Eskişehir’de yağan dolu yüzlerce araçlara zarar verdi. Başvuru sayısı atınca kap..
HABER ARŞİVİ
Yukarı