istanbul escort
HABER AKIŞI

Hukuk kliniği yardıma hazır

 Tarih: 19-03-2019 04:00:00

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde 6 yıldır maddi durumu iyi olmayanlara hizmet sunan Hukuk Klinikleri Birimi, 2018-2019 Bahar Döneminde de gönüllü hoca ve öğrencilerle vatandaşın yanında yer alacak.

 MODEL UYGULAMA BAŞLADI

Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ufuk Aydın, Hukuk Klinikleri’nin model olarak tıp fakültelerindeki polikliniklerin benzeri olduğunu belirterek, “Bir tıp öğrencisi 4-5 yıl ders alır. Sonra hocalarının denetiminde hastaneye gider ve hastalarla ilişki kurar. Bir nevi sahaya iner. Uygulamalı eğitim süreci başlamış olur. Sonuçta eğitim başka bir şey, uygulama başka bir şey. 2013’te kurduğumuz Hukuk Klinikleri Birimi’miz hukuk öğrencilerini ‘ilk gün’ sahaya indiriyor” dedi.

ÖĞRENCİLER İÇİN DE FIRSAT

Uygulamanın tüm paydaşlarına katkı sağladığını anlatan Prof. Dr. Aydın, “Yoksul insanlara yaşadıkları hukuki sorunlarla ilgili bilgi veriyoruz. Haklarını anlatıyoruz. Onları adli makamlara ve Baromuza yönlendiriyoruz. Hocalarımız, öğrencilerimiz yardımcı oluyor. Bu yardım esnasında öğrenciler karşılaştıkları olayları çözmeye çalışırken kendilerini geliştiriyor. Öğrenci mezun olmadan pek çok hukuki durumla karşılaşıyor. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşa da yardımımız dokunuyor” ifadelerini kullandı.

BİLGİ PAYLAŞIMI YAPILIYOR

Türkiye’nin alanındaki ilk uygulamalarından biri olan Hukuk Klinikleri Birimi’nin 6 yıldır başarıyla hizmet verdiğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Bilgi paylaşılırsa değerli olur. Hocalarımız bilgili, öğrencilerimiz istekli. Topluma, özellikle de dezavantajlı bir grubuna hizmet etmenin hazzını yaşıyoruz. Kapımız herkese açıktır” diye konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı