HABER AKIŞI

HEM EĞLENDİRİYOR HEM DE ÖĞRETİYOR

 Tarih: 20-05-2018 04:00:00
Melahat Ünügür Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Nahide Yüksel, öğrencileri ile yürüttüğü proje kapsamında, Türkçe dersinin zor olan konularını kendi tasarladıkları oyunlarla eğlenceli hale getiriyor.

EZBERCİLİK BİTİYOR

Eylül ayından beri yürütülen çalışmalarda okulun 7. sınıf öğrencilerinin özgün fikirleri, Türkçe dersinin zor konularını daha anlaşılır ve eğlenceli hale getirmek adına birçok farklı projede hayat buldu. Anadil eğitiminin incelik ve özen istediğini dile getiren Türkçe öğretmeni Nahide Yüksel, bireyde kalıcı olmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Toplamda 75 proje ürettiklerini sözlerine ekleyen Yüksel, “ 75 projemiz var. 4 farklı 7.sınıf katıldı. Yaklaşık 20-25 öğrencimizle eylül ayından beri yapmış olduğumuz bir çalışmaydı. Projemiz oyun ve oyuncak ile Türkçe öğretmek. Anadil eğitimi incelik ve özen isteyen bir durum. Eğitim ve öğretim süreci zaten böyle ama anadil eğitimi gerçekten her bireyde kalıcı olması gereken bir eğitim. Dolayısıyla biz bu ezberden çıkarak oyun ve oyuncakla eğlenceli hale getirmeye çalıştık. Öğrencilerim öncelikle projeye eylül ayında başladığımda bunun sadece bir proje ödevi olduğunu düşündüler. Sonra biz bunu nasıl geliştirebiliriz diye düşündükçe işin içine aileler ve birlikte beyin fırtınası girince, çalışmalar girince özgün ve olağanüstü projelere dönüştü” şeklinde konuştu.

DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

Projeleri yerel olmaktan çıkarmak ve gençlerin önlerini açmak adına destek gerektiğini sözlerine ekleyen Nahide Yüksel, “Öğrencilerimle gurur duyuyorum. Teşekkür ediyorum onlara ve velilerine. Umarım önce ulusal sonra uluslararası çalışmalarımız olur. Çünkü gerçekten özgün ve kaliteli işler çıkardık. Biz bunu Türkiye’nin herhangi bir ilinde herhangi bir ortaokulunda yaptık. Çok büyük çapta bir çalışma ile çok büyük yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Özel kurum ve kuruluşlardan, milli eğitimden desteklerini bekliyoruz. Çünkü yerel yaptığımız bu projeyi ulusal hale dönüştürmek için elbette kitlesel desteklere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Projelerin içerisinde yer alan 7. Sınıf öğrencisi Melisa Yurten, “Toplam proje sayımız 75 taneydi. Ben en çok zarf bulmaca oyununu beğendim. Çark-ı mandal oyununu yaptım. Güzeldi, yaparken fazlasıyla eğlendim. Öğretmenimin ve diğer arkadaşlarımın yardımıyla bitirdik” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
 45 yıldır mahalle ondan soruluyor 45 yıldır mahalle ondan soruluyor Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretme..
HASTALARA UMUT MERKEZİ HASTALARA UMUT MERKEZİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi..
Bu karar ideolojiktir Bu karar ideolojiktir Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Danıştay 8. Dairesinin, i..
Konut satışları  yüzde 11 düştü Konut satışları yüzde 11 düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’..
  SİYASET HABERLERİ
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı