HABER AKIŞI

HEKİMLERDEN 5 DAKİKA İSYANI

 Tarih: 23-02-2017 04:00:00

Eskişehir Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer hastaya yeterli süre ayırmadan teşhis koymanın ve tedavi uygulanın mümkün olmadığını belirterek, “5 dakikada muayeneye hayır” dedi.

Başkan Güçlüer Tabip Odası’nda yaptığı basın toplantısında muayene sürelerine tepki göstererek devletin sağlık politikalarına işaret etti. Güçlüer, “Tıp bilimi ve tıbbi teknoloji yıllar içinde ne kadar gelişmiş olursa olsun, bir hekimin hastasına yeterli süre ayırmadan ve ayrıntılı bir anamez almadan doğru teşhis koyması ve doğru tedavi uygulaması mümkün değildir. (Anamnez: doktorun hastaya teşhis koyma amaçlı olarak ona sorduğu sorulara sonucu elde ettiği hastanın öyküsüdür)  Ve hepimiz biliyoruz ki hekimlikte sürat felakettir. Her geçen gün daha fazla hastayı daha kısa sürede doğru düzgün anamnez almaya bile vakit bulamadan muayene ve tedavi etmeye zorlanıyoruz” diye konuştu.

NE KADAR ZAMAN AYIRABİLİR

Güçlüer sözlerine şöyle devam etti: “Buna karşılık politikacılar, ‘Biz gerekli düzenlemeleri yaptık ama doktorlar hastalara ilgi göstermiyor, yeterli süre ayırmıyor’ diyorlar. Gerçekte ise telefonla randevu sisteminde hastaya ayrılan süre on dakikayı bile bulmuyor. Randevusuz hastalar da eklenince hasta başına düşen toplam süre beş dakikaya iniyor. Günde yüz, yüz elli hastaya bakmaya zorlanan bir hekim hastaya ne kadar zaman ayırabilir ki? Sağlıkta dönüşüm programı ve izlenen sağlık politikası ile nitelikli bir hekimliğin gerçekleşeceği çalışma koşullarına ulaşmak zorlaşıyor”

NİTELİKLİ HİZMET ŞART

14 Mart Tıp Bayramı’nın yaklaştığını hatırlatan Güçlüer, “Hastalarımızdan ayrıntılı bir görüşmeyle anamnez alabilmemize, gerekli, muayeneleri, yanı ve tedaviye ilişkin bilgilendirmeyi, sağlık eğitimini yapabilmemize, hizmet verdiğimiz insanlarımızla sağlıklı bir iletişim kurabilmemize, hasta randevularında hastalara ve bizden hizmet bekleyenlere yeterli süre ayırmamıza olanak sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. İyi hekimlik yaparak nitelikli sağlık hizmeti üretmek istiyoruz. Hekimlik ve insanlık değerlerini yükseltecek sağlık politikaları istiyoruz” dedi. Açıklamaya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Başkanı Birtürk Özkavak da destek verdi. (Kaan Özcan)

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
 45 yıldır mahalle ondan soruluyor 45 yıldır mahalle ondan soruluyor Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretme..
HASTALARA UMUT MERKEZİ HASTALARA UMUT MERKEZİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi..
Bu karar ideolojiktir Bu karar ideolojiktir Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Danıştay 8. Dairesinin, i..
Konut satışları  yüzde 11 düştü Konut satışları yüzde 11 düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’..
  SİYASET HABERLERİ
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı