HABER AKIŞI

Hedefimiz hastane korkusunu yenmek

 Tarih: 01-04-2018 04:00:00
Eskişehir'de Devlet Hastanesi'nde devam eden "Her çocuğa bir masal" projesi, düzenlenen basın toplantısı ile anlatıldı.

MASALSI HAVA VERİYORUZ

Toplantıya; Eskişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Bildirici, TÜGVA İl Başkanı Fatih Sert, Destek Hizmetleri Müdür Yardımcısı Sultan Torun ve ilgililer katıldı. İlk olarak projenin çıkış noktasından bahseden Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Bildirici, çocuklar için hastaneye gitmenin travmatik bir olay olduğunu hatırlattı. Bu sorunun ortadan kaldırılması için proje kapsamında yapılanlardan bahseden Bildirici, "Hastaneye gelmek çocuk ve aile için travmatik bir olaydır. Hastanede tedavi gören çocuklarda kısa sürede uyuma, tıbbi tedaviden korkma, hastane ortamından çekinme gibi davranış bozuklukları görülmektedir. Hastanelerde çocukları zararlı etkenlerin tesirinden korumak, ortamı neşeli ve cazip kılmak maksadıyla; oyun odaları, boyama ve hikaye kitapları, hastanenin çocuklar için kasvetli havasını kırmak maksadıyla; duvar süslemeleri, kapı süslemeleri, tavan süslemeleri ile çocuk servislerini ve çocuk acil polikliniğini masalsı bir havaya çevirmek istiyoruz" dedi.

HASTANE KORKUSU YENİLECEK

Hastane korkusunun bu proje ile yok edileceğini ifade eden Bildirici, "Yapılan bu çalışma ve oluşturulan ortam sayesinde özelikle 10 yaş altı çocukların ruh dünyasında duygularını geliştirirken eğlenme ihtiyaçlarını da karşılama acısından son derece önemlidir. Oluşturulan masalsı ortam sayesinde veliler ve çocuk için hastane ortamının ön yargısı kırılacak kasvetli bir ortam olmaktan çıkacak, farkında olmadan çocuk için hayal dünyaları gelişecek, yaşamın diğer kısımlarına tesir ederek bilinçaltındaki hastane korkusu giderilecektir. Bu konuyla ilgili Destek Hizmetleri Müdür Yardımcımız Sultan Torun görevlendirmiştir. TÜGVA ailesine desteklerinden dolayı teşekkür ederiz" diye konuştu.

KASVETİ DAĞITACAĞIZ

Destek Hizmetleri Müdür Yardımcısı Sultan Torun, çocukların hastanede sergilediği olumsuz davranışları dile getirdi. Torun, "Eskişehir'de Gökmeydan Devlet Hastanesi içerisinde 4 çocuk servisi, 1 çocuk acil polikliniği ve poliklinik katı altında çocuk müşahede alanı var. Bu çocukları gözlemlediğimizde, çocukların hastalıklarından ötürü bozulan psikolojileri, hastane ortamının kasvetli havası içinde daha da zedelenmektedir. Tedavi için kalan bu çocukların hastanede gününü nasıl geçirdiği gözlemlediğinde; hırçın tavırlar sergiledikleri, ebeveynlerine zorluk çıkarttıkları, sıklıkla ağladıkları odalarda bulunan televizyonlardaki programların içeriğini gözetmeksizin anlamsızca izledikleri aşikardır. Bu durumları yapılan çalışma ile bir nebze olsun önleyeceğiz. Bu çalışma ve buna benzer bir çok çalışmayı planlamaktayız" şeklinde konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Gençlerin yanındayız Gençlerin yanındayız Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, "Türk kültürünün..
Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı Belediyesi ‘İki Elin Sesi Var’ Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye Sağlık..
TBMM’de yasak siyanı TBMM’de yasak siyanı CHP Milletvekili Utku Çakırözer Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıld..
Hastalara manevi terapi Hastalara manevi terapi Eskişehir Devlet Hastanesi’nde hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek veri..
  SİYASET HABERLERİ
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
Seçime her zaman hazırız Seçime her zaman hazırız AK Parti Nevşehir Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanlığı Eskişehir Koordinatö..
HABER ARŞİVİ
Yukarı