HABER AKIŞI

Hedef 3 milyar dolar

 Tarih: 07-03-2017 12:32:54
TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, 2035 yılına kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Akşit,başarılı geçen 2016 yılının en önemli gelişmelerinden birinin Türk Genel Maksat Helikopteri Programı'nda imzaların atılması olduğunu, bu projeyle T700 motoru için parça ve modül tedarikçisi pozisyonundan Türk ordusunun kullanacağı helikopterlerin motor üreticisi konumuna geçtiklerini kaydetti. İmalat alanında ise en çok tercih edilen yeni nesil uçak motoru LEAP'ta GE Aviation'ın dünya çapında en büyük tedarikçisi durumunda olduklarını ifade eden Akşit, şöyle konuştu: "Bu proje kapsamında, Eylül 2016'da Milli Savunma Bakanı'mız Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı'mız Nabi Avcı'nın katılımıyla ileri imalat teknolojileri binasını devreye aldık. Bu yatırım sonucunda, ana üretici GE ile birlikte LEAP motoruna ait blisk parçalarının üretiminde dünyadaki iki tesisten biri durumuna geldik. Bir diğer önemli gelişme de dünya genelinde NADCAP tarafından akredite olan 3 bin 672 firma arasında daha önce 8 farklı özel proses grubu ile ilk 10'da yer alıyorduk. Tasarım Mühendisliği Direktörlüğümüz bünyesinde kurulan TEI Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı'nın 2016 Mayıs ayı itibarıyla NADCAP akreditasyonunu almaya hak kazanmasıyla TEI, dünyada, özel proses grup akreditasyonu olan ilk 5 firma arasına girdi. 2016 yılı toplam ciromuza baktığımızda, ihracat rakamlarımızın yüzde 82'lik bir orana denk geldiğini görüyoruz." Akşit, hedeflerini, ülkenin 2023 yılı savunma ve havacılık sektörü ihracat hedefine uyumlu olacak şekilde belirlediklerini vurgulayarak, "Bugüne kadar imzaladığımız yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki uzun süreli anlaşmaların da bu hedefe ulaşmak için atılan emin adımlar olduğunu düşünüyorum." dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı