istanbul escort
HABER AKIŞI

Havuzlarda büyük tehlike

 Tarih: 08-07-2018 04:00:00
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır yüzme havuzlarındaki büyük tehlikeye dikkat çekti. Çalışır , “İnsanlar ciddi sağlık sorunları yaşamakta, hatta daha ileri durumlarda hayatlarını kaybedebilmektedirler" dedi.

KİMYASAL TEHLİKEYE DİKKAT

Yaz mevsiminde sıcaktan bunalan vatandaşlar, çoğunlukla serinlemek için yüzme havuzlarını tercih ediyor. Bu durumda da birçok insanın serinlemek için girdiği yüzme havuzlarının temizliği büyük önem taşıyor. Havuzlarda suyun temizliği için bilinçsizce kullanılan kimyasal maddeler ise tehlike saçmaya devam ediyor. Uzmanlar tarafından havuz sularının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesiyle ilgili özellikle sıcakların artmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde insan ve çevre sağlığını tehdit eden olayların yaşanmasının kaçınılmaz olacağı belirtiliyor.  Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, yüzme havuzlarında kimyasal açıdan yaşanan sağlık sorunlarına değinerek önemli uyarılarda bulundu. Başkan Çalışır, kimyasal maddelerin bilgisizlikten ya da dalgınlıktan karıştırılmaları sonucunda ortaya çıkan zehirli gaz nedeniyle insanların hayatlarını kaybedebileceklerini söyledi. 

EKSİK YA DA AŞIRI KULLANIM UYARISI

Konuyla ilgili Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, havuzlarda kullanılan kimyasalların eksik ya da aşırı kullanımı veya birbirleri ile etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan zararlı, zehirleyici gazların havuz sularının gerçek anlamda temizlenememesi ve dezenfekte edilememesi sonucunda insan sağlığını ciddi olarak tehlikeye düşürdüğünü vurguladı. Çalışır, "Sağlık Bakanlığı tarafından 27886 sayılı "Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları ve Şartları Hakkında Yönetmelik" 6 Mart 2011 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelik; yüzme amacıyla kullanılan açık ve kapalı yüzme havuzları ile sularının hijyenik şartlara uygunluğu, yüzme havuzu sularının kalite standartlarının belirlenmesi, denetlenmesi ve izlenmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemek amacıyla çıkarılmıştı. Daha sonra 15 Aralık 2011 tarihinde 28143 sayılı bir yönetmelikle mevcut yönetmeliğin bazı maddeleri yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulmuştu. Bu yönetmeliğe rağmen her yıl başta turizm bölgeleri olmak üzere havuz ve havuz sularının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesiyle ilgili önemli sorunlar yaşanmakta ve insan sağlığı ciddi olarak etkilenmektedir. Aynı ciddi sorunlar ülkemiz genelinde çok yaygın olan site havuzlarında da yaşanmaktadır" dedi. 

  GÜNDEM HABERLERİ
resim yok NEVRUZ ATEŞİ ESKİŞEHİR’DE YANDI Her yıl geleneksel olarak kutlanan ve doğanın uyanışı olarak sembolize edilen Ne..
  SİYASET HABERLERİ
Eşit hizmet sürecek Eşit hizmet sürecek Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, kırsal mahallelerde gerçekleştirdiği z..
Sakallı’dan iki büyük müjde Sakallı’dan iki büyük müjde Burhan Sakallı, eğitim ve ulaşım anlamında şehrin genelini ilgilendiren iki büyü..
Üçlü olsun güçlü olsun Üçlü olsun güçlü olsun Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, AK Parti Genel ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı