HABER AKIŞI

Hamilelere altın tavsiyeler

 Tarih: 09-01-2018 04:00:00

Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Diyetisyeni F. Bengü Büyükdereci hamilelikte mide bulantılarına karşı beslenme önerileri verdi.

Hamilelikte her kadında mide bulantısı görülmeyebileceğini ancak, çoğu kadına mide bulantılarının hamilelik süreci zorlaştırdığını ifade eden Diyetisyen Büyükdereci, “Mide bulantısının kaynağı biyolojiktir genelde, hormonsal bir durumdur, daha çok sabah bulantıları şeklinde görülse de tüm gün süren bulantılar da görülebilmektedir” dedi. Bu aşamada hamilelerde sıvı alımını önemsediklerini belirten Diyetisyen F. Bengü Büyükdereci, “Beslenme hem hamilelik döneminde, hem de emzirme döneminde önemli” diye konuştu. Hamileliğin özellikle ilk aylarında kişi kahvaltı yapamayacak derecede mide bulantıları yaşıyorsa, sabah kahvaltıdan önce tuzlu çubuk kraker, beyaz leblebi tüketebilir, yani mide bulantısını bastıracak şeyler atıştırılabilir. Bunun dışında bu kişilerin besinleri çok fazla karıştırmadan almalarını önerebiliriz” dedi. Mide bulantısı dışında ekstra baskıdan dolayı hamilelerde reflü de görülebilir. Bu nedenle de yemekleri çok fazla karıştırmamaları, sıvıları yemeklerle değil, öğün aralarında almalarını öneriyoruz. Yani mideyi çok fazla şişirmeden yemek aralarında sıvı tüketebilirler. Kesinlikle mide bulantısı oluyor diye yememezlik yapmasınlar. Bir şekilde kendilerine özgü yiyecekleri bulup ufak parçalar halinde uzun bir zamana yayarak tüketebilirler.” (Özdemir Uçak)

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
 45 yıldır mahalle ondan soruluyor 45 yıldır mahalle ondan soruluyor Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretme..
HASTALARA UMUT MERKEZİ HASTALARA UMUT MERKEZİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi..
Bu karar ideolojiktir Bu karar ideolojiktir Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Danıştay 8. Dairesinin, i..
Konut satışları  yüzde 11 düştü Konut satışları yüzde 11 düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’..
  SİYASET HABERLERİ
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı