HABER AKIŞI

Geleneklerimizi yaşatıyoruz

 Tarih: 17-09-2018 04:00:00

“Geleneklerimizi Yaşatıyoruz” projesi kapsamında Bilecik Yaşayan Kent Müzesi’nde, döşek üzerinde “döşekte kına gecesi’’ canlandırıldı. Damat tarafının kız tarafına getirdiği, çember, patik, yorgan, döşek ve havlulardan oluşan çeyizlerin müzede oluşturulan çeyiz odaya serilmesinin ardından gelin giydirme, geline tel sarma ve gelin çevirme gelenekleri yapıldı. Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın, Belediye Başkanı Nihat Can’ın eşi Nesrin Can ve AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın eşi Fatma Yağcı’nın da izlediği etkinlikte geline döşek üzerinde dualarla kına yakıldı. Daha sonra gelin ve kaynana karşılıklı oynadı. Etkinlik, gelinin ağlatılması, duvağının üzerine fıstık ve şeker konulması ve takı takma töreniyle sona erdi. Müze sorumlusu Yurdanur Kırlı, proje çerçevesinde düzenledikleri organizasyonla geçmişten izleri sunmaya çalıştıklarını söyledi. 

  GÜNDEM HABERLERİ
İlk ders Nabi Hoca’dan İlk ders Nabi Hoca’dan AK Parti Eskişehir Milletvekili, Millî Eğitim ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Na..
Gündoğdu’ya biring Gündoğdu’ya biring Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Gündoğdu’yu baştan sona yenileyec..
Belediyelere isyan etti Belediyelere isyan etti Eskişehir’de aracıyla seyrederken aniden yola fırlayan başıboş ata çarparak kaza..
  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı