HABER AKIŞI

Festivaller insana dokunuyor

 Tarih: 07-11-2019 04:00:00

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından bilimsel araştırma projesi kapsamında düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali, sahnelenen dünyaca ünlü oyunların yanı sıra söyleşilerle devam ediyor. Bu kapsamda Devlet Konservatuarı Ergin Orbey Uygulama Sahnesinde gerçekleştirilen söyleşinin konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Arıcı’ydı. Tiyatro oyunlarına karşı oyuncuların bakış açısına değinen Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Arıcı, “Biz bir dramatik metni okuduğumuzda karakterle özdeşleşmeyi, karakterin yerine kendimizi koyarak okumayı seviyoruz. Bu okuma biçimi, öğrencilere çok soğukkanlı gelebiliyor. Ama işimizin bir tarafı da buymuş gibi geliyor. Çünkü artık haz alma değil, haz verdirme tarafındayız” İfadelerini kullandı. Seyircinin izlediği oyundan nasıl haz alacağını tasarlayan kişilerin oyuncular olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Arıcı, oyuncuların oyuna hazırlanırken karakterlere biraz daha soğukkanlı bakması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Festivallerin önemine de dikkat çeken Arıcı, “Festivaller karşılaşmayı, buluşmayı ve farklı insanlarla temas etmeyi sağlıyor. Bana kalırsa asıl iş festivallerde oluyor. Bu nedenle de Uluslararası Tiyatro Festivali çok önemli ve umarım devamı da gelir. Bugünkü söyleşi de benim için gayet güzel geçti. Bu tür konuşmaların zor kısmı ise, kime konuştuğunuzu bilmediğiniz için zorlanmanızdır. Diyaloğu kurmak kolay olmaz ama kısa sürede dinleyicilerin katılımı sayesinde rahatlarsınız” dedi. (S. Tamer Dinçer)

  GÜNDEM HABERLERİ
YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI YENİ NORMAL HIZLI BAŞLADI Eskişehir’de koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan işletmeler..
Otogarda hareket var Otogarda hareket var Koronavirüs tedbirleri sonrasında normalleşme dönemine girilmesi ile birlikte aç..
Basına paket şart Basına paket şart CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayına ..
HABER ARŞİVİ
Yukarı