HABER AKIŞI

EVAR bilgilendirmesi

 Tarih: 18-01-2017 11:19:53
ESOGÜ Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, karın içi aort damarı tedavisinde uygulanan “EVAR” hakkında bilgilendirici bir açıklama yaptı.

Doç. Dr. Fahrettin Küçükay’ın açıklaması şöyle: “EVAR, karın içi aort genişlemesi yaşayan hastalar için açık ameliyat yönteminden farklı bir tedaviyi ifade ediyor. Bu tedavi yönteminde üzeri yapay bir doku kaplı stent, büyük kesi gerektirmeden balonlaşan karın içi aort bölgesine yerleştiriliyor. 1990’lı yıllarda kullanılmaya başlayan yöntemin ilerleyen yıllar içerisinde daha da geliştirilmiş olması, söz konusu rahatsızlığı yaşayan hastaların yüzde 80’inden fazlasını EVAR tedavisine yönlendirmiştir. EVAR tedavisi nasıl gerçekleşiyor? EVAR tedavisi, hastanelerin Girişimsel Radyoloji bölümlerinde gerçekleşiyor. Gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından kasık bölgesindeki atardamarlar cerrahi yöntemlerle açığa çıkarılıyor. Daha sonra yapay doku bulunan stentler, bu damarlardan içeriye sokularak tedavi için gerekli yere ulaştırılıyor. Ortalama 3-6 saat süren operasyon sonrasında hasta yoğun bakımda 3 gün müşahede altında tutuluyor. Tedavi işlemi sonrasında veya ihtiyaç duyulduğunda tedavi sürecinde anjiyografi çekimleri yapılarak hastanın anlık durumu kontrol ediliyor”  

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yerel demokrasinin  en eski örneği Yerel demokrasinin en eski örneği Vali Özdemir Çakacak, muhtarlık müessesesinin, geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye d..
 Anadolu’ya büyük onur Anadolu’ya büyük onur Anadolu Üniversitesi, uluslararası standartların hazırlanması sürecine katkı sağ..
En iyi denetleyici tüketicinin kendisi En iyi denetleyici tüketicinin kendisi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir etkinlik ..
  SİYASET HABERLERİ
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
Seçime her zaman hazırız Seçime her zaman hazırız AK Parti Nevşehir Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanlığı Eskişehir Koordinatö..
HABER ARŞİVİ
Yukarı