HABER AKIŞI

ETO ÜYELERİ NEFES ALACAK

 Tarih: 09-02-2018 04:00:00
Eskişehir Ticaret Odası esnafa uygun kredi imkanı için harekete geçti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle üyeler krediden faydalanacak.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve Yönetim Kurulu üyeleri Şehir Gazetesi’ni ziyaret etti. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktekin, Gazete Koordinatörü İlker Gökçe ile görüşen Güler odanın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  ETO Başkanı Güler yapımı devam eden Fuar ve Kongre Merkezi ile ilgili olarak son durumu anlattı.  Güler “Bursa, Konya, Antalya, İzmir’in arkalarında Ticaret ve Sanayi Odaları vardır. Oraya sadece Fuar Alanı yapmıyoruz. İnanılmaz bir Kongre Merkezi yapıyoruz. Hizmet binası var. 21 gün bu kente bin kişi bu kentte kalacak, alışveriş yapacak. Bizim burada amacımız böyle bir fiziki alanı kente kazandırmak ve yeni bir alan geliştirmek. Kongre Turizminin Eskişehir’de ne anlama geldiğini anlatmak gerekiyor. Kongre turizminin maliyetinin ne olduğunu bilmek lazım. Fuarlar artık kendi başına iş yapmıyor kongrelerin olma zorunluluğu var. 6 tane toplantı salonu var. 750 kişiye kadar bin 250 kişiye kadar insan toplantı yapabilecek. Bu bizim babamızın malı değil ki bu hedefimizdi” dedi.

20 MİLYON KİŞİYE ULAŞTIK

Fuar ve Kongre Merkezi’nin yüzde 70’lik kısmının tamamlandığına vurgu yapan Güler, “Mayıs 2018 tarihinde açılışını yapacağız. Mevcut idari bina kullanılmaya devam edilecek. Şube bulunacak hizmete devam edilecek.  ETO Müze’ye 8 ayda 40 bin kişi ziyaret etti. Hayata geçirdiğimiz hepgeleceksin.com ile 20 milyon kişiye ulaştık” diye konuştu.

KONGRE TANITIM MERKEZİ KURULACAK

Merkezin açılmasının ardından yeni ETO’nun yeni hedeflerinden de söz eden Güler,  “Fuar Merkezi’nden sonraki hedef Kongre Turizmi anlamında bunun alt yapısını oluşturma zorunluluğu var. İnşallah Eskişehir’de Kongre Tanıtım Merkezi kuracağız. Kongre için 2020’ler konuşuluyor. 2020 yılında uluslararası kongreleri Eskişehir’de yapmayı planlıyoruz bunun üzerinde çalışıyoruz.  4 yılda 35 bin kişiye eğitim verdik.  Teksan’a eğitim birimi açtık, Baksan’a açtık. Artık Baksan’daki üyeler gelmiyor. İnternet üzerinden canlı eğitimler veriyoruz. Yılda 8 bin kişiye eğitim veriliyor” dedi.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI

ETO üyelerine rahat bir nefes aldırmak için yeni çalışmalara da başladığının altını çizen Başkan Güler, düşük faizli kredi imkanı için seferber olduklarını söyledi. Güler, “Yeni bir hazırlık yapıyoruz. Görüşmeler devam ediyor. Biz kredi veremeyiz Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ve Ekonomi Bakanlığı bize onay verdiği takdir de biz odamızın finans kaynaklarını kullanabiliriz. Onun dışında kredi veremeyiz. Denizbank, Halkbank, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası ile TOBB ve Bakanlık, odamız görüşmeler gerçekleştiriyor. Bununla alakalı üyelerimizin kullanabileceği 1 yıl vadeli eşit taksitlerde kredi imkanı sağlanması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Görüşmeler tamamlandığında detaylı olarak üyelerimiz bilgilendirilecek” diye konuştu. 

  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı