HABER AKIŞI

ESNAF KAYGILI

 Tarih: 22-05-2020 04:00:00

CHP Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehir Lokantacılar Odası’nı ziyaret ederek Başkan Bahar Bilen ile sorunlar ve normalleşme sürecinden beklentiler üzerine görüş alışverişinde bulundu.

 Dr. Jale Nur Süllü, ekonomik krizde son iki yılı zorluklarla geçiren, salgın nedeniyle aniden genelge ile işyerleri kapatılan esnafın bu sürece hazırlıksız yakalandığını ve salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini söyledi. Odaya bağlı 930üyenin büyük çoğunluğunun iş yerlerinin, kafe, restoran, lokanta ve düğün salonlarının,iki aydır kapalı olduğuna değinen Süllü, “Yüksek kira bedelleri,stopaj,vergi, elektrik, sigorta primleri ve işçi giderleri ile baş başa bırakılan esnaf çözüm beklemektedir. Oda Başkanımız, çaresizlik içinde kapatma veya devretme kararı alan esnaf sayısının, arttığını aktardı.” diyerek süreçten çalışanları, aileleri ile birlikte yaklaşık 50 bin kişinin etkilenmesi ve sürekli vermeye alışkın bazı esnaflarımızın, yardıma muhtaç hale gelmesinin, esnafı isyan ettirdiğini, dile getirdi.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen’den esnafın talepleri ve normalleşme süreci ile ilgili önerilerini dinlediklerini belirten Süllü, “Esnafımızın yaklaşık % 90’nı devlet dairelerine ve bankalara borçlu. Rahat nefes alabilmeleri için,vergi yükü azaltılmalı, geciken borçların faizleri silinerek anapara üzerinden ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. İşletmelerin kapalı oldukları sürede kira, stopaj, elektrik, doğalgaz gibi giderleri devam etmektedir. Bu ödemeler,24 ay süreyle faizsiz eşit olarak taksitlendirilmelidir” dedi.

DESTEK SAĞLANMALI

Süllü, işyeri kapalı olan esnafa, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için asgari ücret tutarında destek sağlanması gerektiğini söylememize karşın, esnafı rahatlatmak adına önerilenin yeniden borçlandırma olduğuna dikkat çekti. Esnafın kredi almasının,öne sürülen koşullar nedeni ile neredeyse imkânsız olduğunu belirten Süllü, normalleşme sürecinde, 1Haziran’da açılacağı söylentileri dolaşan işletmelerde alınacak önlemlerin belirsizliğini korumasının da zor durumda olan esnafı, iyice kaygılandırdığını söyledi. Süllü, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da esnaf odalarımız ve sektör temsilcileri ile görüşmelerinde, esnafımızın sorunlarının ve taleplerinin takipçisi olacağını belirttiği gibi, biz de şehrimizde esnafımızın sesi olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yağmur durduramadı Yağmur durduramadı Sokağa çıkma kısıtlamasının 0-14 yaş gurubu için kalkmasıyla birlikte dışarı çık..
TOPLANTILAR İNTERNETTEN TOPLANTILAR İNTERNETTEN Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte üst düzey toplantıları da internet ortamına ta..
Yağmur sevinç yarattı Yağmur sevinç yarattı Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan Eskişehir'de uzun süredir yağmura h..
Gün Sazak unutulmadı Gün Sazak unutulmadı Çifteler Belediye Başkanı Kadir Bıyık, 1980'de evinin önünde çapraz ateşe tutula..
HABER ARŞİVİ
Yukarı