istanbul escort
HABER AKIŞI

ESKİŞEHİR’E ÖZEL PROJE

 Tarih: 26-02-2019 04:00:00
Şehir Hastanesi’ne taşınan Devlet Hastanesi’nin Çocuk Polikliniklerinin bulunduğu binaya engelli çocuklar için merkez kurulacak.

Özdemir UÇAK-

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir 'i ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sunulan projeye Bakanlardan onay çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün Engelli Çocuklar Bakım Evi ve Çocuk Kulübü Projesi için düğmeye basıldı. 71 Evler’de bulunan Şehir Hastanesi’ne taşınan eski Devlet Hastanesi’nin Çocuk Polikliniklerinin bulunduğu binaya yapılması karar verilen proje hayata geçtiğinde Türkiye’de bir ilk olacak. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan proje İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da her türlü sağlık desteği verilerek ülkemizde ilk defa uygulanmaya başlanmış olacak. Projenin gerekli tadilatlar gerçekleştikten sonra Ağustos ayında faaliyete başlayacağı ifade edildi.

ESKİ BİNALAR YIKILACAK

Eskişehir Devlet Hastanesi 1971 yılında hizmete girmiş ve tam 47 yıl şifa dağıtmıştı. Şehir Hastanesi’ne taşınma sonrası mevcut hastane alanının ne olacağı ise büyük merak konusu olmuştu. Çocuk Polikliniklerinin bulunduğu ve daha yeni olan bina Engelli Çocuklar Bakım Evi ve Çocuk Kulübü Projesi olarak değerlendirilecek. Daha eski olan ön kısımdaki binaların ise yıkılarak Millet Bahçesi şeklinde park olarak düzenlenmesi için çalışma yapılıyor.

0-6 YAŞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ülkemizde 0-6 yaş arası engellilere yönelik anaokulu çalışmaları ve örnekleri bulunmasına rağmen yeterli olmaması aileleri büyük sıkıntıya sokuyordu. Engelli çocuğa sahip olan ailelerin yaşadıkları en büyük sıkıntılarından biri ihtiyaçları olduğunda engelli çocuklarını bırakabilecekleri bakım evlerinin olmaması. Eskişehir’de gerçekleştirilmesi düşünülen engelli çocuklara yönelik gündüz bakımevi ve çocuk kulübü projesi ile ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek engelli çocuğa sahip aileleri rahatlatarak devletin sağladığı sosyal desteğin artmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

KİMLER YARARLANACAK?

İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan personelin 3-6 yaş ve 6- 12 yaş bedensel, zihinsel engelli çocukları merkezden yararlanabilecek. Engel durumuna göre 50 ila 110 arası engelli çocuk buradan hizmet alacak.

ÇOCUKLARA VERİLECEK HİZMETLER

 3-6 yaş engelli çocuklara engellerine uygun guruplarda etkinlik, eğitim,  oyun,  ve bakım ihtiyaçlarının sağlanması amaçlanıyor. 6- 12 yaş engelli çocuklara engellerine uygun guruplarda çocuk kulübü etkinliği altında bakım ihtiyaçlarının sağlanması, engelli çocuğa sahip ailelerin zorunlu durumlarda akşam saat 19.00 ile saat 23.00 arası çocuklarına bakım desteği verilmesi sağlanacak. Engelli çocuğa sağlık personeli desteğinde bakımlarının sağlanması, periyodik sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi, engelli çocuk sahibi ailelere bakım evinde kendi çocuklarını izleme olanağı ve alanlarının oluşturulması ve ailelere talepleri doğrultusunda psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmesi de hizmetler arasında bulunuyor.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Antik kente sıfır mahalle Antik kente sıfır mahalle Sivrihisar ilçesinde bulunan ve Kibele için kurulan antik kent Pessinus'un yanı ..
Eskişehir için varız Eskişehir için varız AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eskişehir ile ilgili gerek Hükümet gerekse B..
Refah değil sefalet Refah değil sefalet Kamu Sen İl Temsilcisi Haydar Urfalı, memura verilen zam teklifinin refah değil ..
Kararın arkasındayız Kararın arkasındayız MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Bele..
  SİYASET HABERLERİ
AK PARTİ 18 YAŞINDA AK PARTİ 18 YAŞINDA AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, AK Parti'nin 18. kuruluş yıldönümü dolay..
HABER ARŞİVİ
Yukarı