HABER AKIŞI

ESKİŞEHİR’DE DENETİM SIFIR

 Tarih: 12-10-2017 11:56:36
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından hazırlanan Eskişehir Ulaşım Ana Planı (EUAP) sonuç raporu tamamlandı.

Taşbaşı Kültür Merkezi n’de çalıştayda 2015-2035 yıllarını kapsayan EUAP son şekliyle ilgili olarak İTÜ'den  Doç. Dr. Kemal Selçuk Öğüt  ve Doç. Dr. Onur Tezcan katılımcıları bilgilendirdi. Çalıştay’a kentin birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan sunumda trafiğin rahatlatılması için Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Süleyman Çakır Caddesi, Ziya Paşa Caddesi araç parklarının yasaklanması öngörüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Onur Tezcan yaptığı sunumda ise toplu taşıma sisteminin önemine vurgu yaptı. Öncelikli otobüs yollarının yapılmasını öngördüklerini belirten Tezcan Londra’da yapılan çalışmalardan örnekler vererek öncelikli otobüs yolu hakkında bilgiler verdi.

YENİ TRAMVAY HATLARI

Yeni tramvay hatlarının da hayata geçmesi gerektiğini belirten Tezcan, 2035 yılı için öngörülerini açıkladı. Tezcan,  Şehir Hastanesi- Emek, Opera, Kumlubel-Esentepe, Osmangazi Üniversitesi- Gar hattına tramvay hattı yapılmasının uygun olacağını belirtti. SSK ve 2 Eylül Kampusu arasına da hat önerdiklerini vurgulayarak, “Kocakır bölgesine de kent bağlantısını sağlamak amacıyla da otobüs hattı ön gördük” dedi.  Tezcan ayrıca sadece İnönü ilçesine Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüs hizmeti verildiğini 12 ilçeye de otobüs verilmesi önerisinde bulunduklarını anlattı. Tezcan, “Mevcut otobüs hatlarının Mahmudiye, Çifteler, Seyitgazi, Han, Alpu, Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerine uzatılmasını önerdik” diye konuştu.

SİZİ ALKIŞLARIZ

 Verilen aranın ardından soru-cevap kısmına geçildi. Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Önder toplantıya büyük umutlarla geldiğini belirterek yapılan projeyi eleştirdi. Önder büyük uğraşlar verilmesine rağmen ilçelere otobüs gönderilmediği ifade ederek, “İlçelere birer otobüs getirirseniz sizi alkışlarız” dedi. Daha sonra konuşmasına başlayan Prof. Dr. Haluk Gerçek, “İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde yeni yol yaparak trafik sorunun çözülmediği anlaşılmıştır. Eskişehir diğer illere göre daha şanslı. Bu güne kadar kentleri otomobillere uydurmaya çalıştık. Aslında yapılması gereken otomobilleri kente uydurmak.  Herkes otomobille olursa trafik çıkılmaz bir hal alacaktır. Yol genişleterek yeni yol yapılarak trafik sorunu çözülmez. Toplu taşımanın payını arttırmak gerek. Mutlaka otomobil kullanımını azaltıcı politikalar uygulanmalı. Eskişehir’in bu yanlışı yapmaması lazım. İstediğiniz toplu taşımayı geliştirin araçlarını kullananlara yönelik ilave politikalar uygulamazsanız insanlar otomobillerinden inmemeye gayret ederler” dedi. 

ESKİŞEHİR YANLIŞ YAPMAMALI

“Eskişehir’in bu yanlışı yapmaması lazım” diyen Gerçek sözlerine şöyle devam etti: “Bisikletle ilgili alt yapının standartlara uygun olması lazım. Bisikletler için güvenli park yerleri olması lazım. Park yerlerini güvenli hale getirmezseniz insanlar bisiklet kullanmaz. İnsanları eğitmeniz lazım. İnsanları bisiklet kullanmaya yönelik teşvik etmeniz lazım. Yasalar ve kurallar uygulanmalı. Şöyle bir varsayımla yapamazsınız. Biz otobüs tercihli yolu yaptığınız zaman onu siz fiziksel bariyerle ayırmazsanız bu hiçbir şekilde çalışmaz. Bu hangi varsayıma dayanıyor. Biz trafiği denetleyemeyiz. Eğer biz trafiği denetleyemeyiz varsayımı ile yaparsak hiç yapmayalım o zaman zaten denetleyemiyoruz. Herkes bildiği gibi hareket etsin. Trafik kurallarına uymayı sağlayamazsanız, Avrupa’da çok yüksek cezalar vardır.  Bu denetim bizim gördüğümüz kadarıyla Eskişehir’de sıfıra yakın. İnsanlar istediği yere, istediği gibi park ediyor kurallara uyulmuyor. O zaman siz ne kavşak ışık sistemini uygulayabilirsiniz ne de otopark sistemini uygulayabilirsiniz. Denetimi yapamayız varsayımı ile plan yapılmaz. Mümkün olduğu kadar insan odaklı plan yapmaya çalıştık. Ben otomobilimle her yere gideceğim istediğim yere park edeceğim siz bana çözüm bulun derseniz bunu çözmüş hiçbir dünya ülkesi yok açıkçası.” Mustafa Önder ayrıca projede yeni yolların yapımı konusunda adım atılmadığını belirterek yapılması beklenen tercihli otobüs yollarını da eleştirdi. Önder eleştirileri ve sorularının cevabını beklemeden salondan ayrıldı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
PORSUK’TA SIR ÖLÜMLER PORSUK’TA SIR ÖLÜMLER Eskişehir ve Kütahya sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü ba..
Okullarda güvenli geçiş Okullarda güvenli geçiş Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile ok..
Ortak akılla çözeriz Ortak akılla çözeriz AK Parti Genel Merkez tarafından dış ilçelerden sorumlu olarak görevlendirilen M..
HABER ARŞİVİ
Yukarı