HABER AKIŞI

Eskişehir başaracak

 Tarih: 03-06-2020 07:07:52

Eskişehir Sanayi Odası iştiraki ESABİGEM A.Ş., üniversite öğretim üyelerinin Sars virüsüne karşı geliştirdiği teknolojinin patent ve araştırmalarını raftan indirerek ticarileşmesi için çalışmalar başlattı.

Sanayi-Üniversite baş başa verdi nanoteknolojik antimikrobiyal kumaştan maske, önlük ve benzeri ürünlerin üretimi için önemli bir adım attı. Nanotech firması ve ESABİGEM ortak girişimi ile başlayacak üretim Covit-19’a karşı kullanılacak.Yaşanan küresel salgının tüm ezberleri bozduğunu ve etkisini azaltacak çalışmaların hızlandığını belirten Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Süreçte en çok etkilenen sanayi sektöründe çarkların mutlaka dönmesi gerekiyor. Çünkü üretim yaşamsal devamlığımız için gerekli. Bu noktada yeni teknolojilerin salgınla mücadele de kullanılması da şart. Bizde tam olarak bunu yaptık. Üniversitemizdeki bilimsel veriyi hocalarımızla birlikte üretime kazandırıyoruz. Covit-19 karşı önemli bir aşama kaydedeceğiz.” dedi.Salgınla birlikte araştırmaya girdiklerini, özellikle üniversitelerdeki bilimsel bilginin hayata dâhil edilmesi için harekete geçtiklerini belirten Kesikbaş, “Antimikrobiyal kavramı son günlerde çokça kullanılmakta ve bu alanda çalışmalar gerçekleştirilmekte. Biz de ‘üniversitelerimiz ve Ar-Ge şirketlerimizle ne yapabilirizi’ sorguladık. Yaptığımız çalışmalar sonrası koruyucu nitelikte, nanoteknolojik antimikrobiyal özelliklere sahip ürünlerin gerekliliği ortaya çıktı. Salgın ile üretimine başladığımız maskeleri ileri teknoloji içeren ürünler haline getireceğiz” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
BEBEĞİ GÖREN HASTANEYE BEBEĞİ GÖREN HASTANEYE Yeni doğan bebekleri için geleneksel Afgan pilavı hazırlayan Afganistan uyruklu ..
TOKİ’DE İLK KURA ÇEKİLDİ TOKİ’DE İLK KURA ÇEKİLDİ TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Çifteler ilçesinde yapımı başlayaca..
107 gün sonra 107 gün sonra Camilerin içinde namaz kılmaya verilen aranın sona ermesiyle, Eskişehir’in tarih..
Çocuk dostu muhtar Çocuk dostu muhtar İstiklal Mahallesi Muhtarı Hüseyin Alparslan, bir hayırsever tarafından kendiler..
HABER ARŞİVİ
Yukarı