HABER AKIŞI

Eğitim online, köyler offline

 Tarih: 14-09-2020 12:49:09

Eskişehir'in köylerinde cep telefonu şebekelerinin çekmemesi nedeniyle yurttaşlar telefonla konuşmak için çatılara, tepelere çıkarken, telefon sinyali olmadığı için internete ulaşamayan öğrenciler de online eğitime erişemiyor.

Mahalle muhtarları ve yurttaşlar yaşanan duruma isyan ederken, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, yaşanan mağduriyetin bir an önce giderilmesi çağrısında bulundu. Telefon çekmeyen köylerde yurttaşları dinleyen Çakırözer,  "21. Yüzyılda yaşadığımız bu durum içler acısı. İnsanlar telefonla görüşebilmek için, öğrenciler internete erişebilmek için tepelere çıkıyor, sinyal arıyor. Çatılardan telefon sinyali aranan köylerde online eğitime erişim nasıl olacak? Eğitimde fırsat eşitliği nasıl sağlanacak? Yavrularımızın salgın döneminde eğitim sisteminden eşit biçimde faydalanabilmesi için her şeyden önce telefon, internet altyapısının en ücra köylere devlet tarafından götürülmesi şarttır” dedi.

ÇATILARDAN SİNYAL ARIYORLAR

Eskişehir’in Bahçecik, Beyyazı, Selimiye, Paşakadın, Dumluca, Zeyköyü,İbikseydi, Karkın, Sarıkavak, Kümbet,Kaymazyayla,İskankuyu,Göknebi, Göcenoluk, Beşsaray, İdrisyaylave daha birçok mahallesinde cep telefonları çekmediği için yurttaşlar telefon görüşmesi yapamazken,  internete ulaşamayan öğrenciler de online eğitime erişemediği için mağdur oldu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, köylerde cep telefonları şebekelerinin çekmemesi nedeniyle mağdur olan yurttaşlarla buluştu. Çakırözer, cep telefonu sinyali olmayan köylerde yurttaşların görüşme yapabilmek için çatı, tepe gibi yüksek yerlere çıkmak zorunda kaldığını söylerken, sinyal olmayan köylerde öğrencilerin de online eğitimlerden faydalanamadığını belirtti.

"KAYMAKAMLIKTAN BİLGİ GELDİĞİ ZAMAN TEPELERE ÇIKIYORUM"

Telefon şebekelerinin çekmediği mahallelerden İskankuyu Mahallesi Muhtarı Selim Dizili, "Köyümüzde telefon sıkıntımız var. Telefonlarımız çekmiyor. Kaymakamlık veya jandarmadan bana herhangi bir bilgi geldiği zaman çatıya veya en yüksek yere çıkıp oradan görüşme yapıyorum" dedi. Evinde sadece mutfağının bir bölümünde telefonunun çektiğini aktaran İskankuyu Mahallesi İmamı Ömer Soylu da, “Telefon sürekli orada. Görüşme yapacağımız zaman hoparlörü açıp yapıyoruz. O da her zaman çekmiyor” diye konuştu. 

HABER ARŞİVİ
Yukarı