HABER AKIŞI

Düğüne gider gibi Kümbet’e gidiyorlar…

 Tarih: 16-05-2018 12:33:28
Bilecik-Eskişehir- Afyon-Kütahya kuruluşun Anadolu’ya Türk Mührünün vurulduğu toprakların ta kendileridir. Onun için bu beldelerin tamamına Belde-i Mübareke denir.

Yani Bilecik’i, Kütahya’yı, Afyon’u Eskişehir’den ayırmak, ayrı görmek mümkün değildir. Bu topraklarda Türk Kültürü’nün yaşatılması, geleneklerinin asırlardır ayakta kalması bölge insanın duyarlılığından kaynaklanır. Düğün alayları birdir, şenlikleri birdir, ağıtları, türküleri, yemekleri hep birbirinin benzeridir. Saygı, sevgi, muhabbetleri de birbirlerine o kadar çok yakındır. Vatan sevgisi, bayrak sevdası ortak değerlere sahip çıkma denildiğinde Belde-i Mübareke de yaşayanlar hep bir adım öne çıkar. İşte ona son örneklerden birisi Bilecik ili, Gölpazarı İlçesi, Kümbet Köyü’nde yaşanmış. Köyün mevcut konumunda yaklaşık 60 hane var. Ancak zaman içerisinde buradan kopup giden insanlar asla burayı terk etmemişler. Terk etmedikleri gibi her bir vesile ile buluşmaya özen göstermişler. Örneğin son olarak bir Hıdrellez Şenliği gerçekleştirmişler ki İstanbul’dan Kümbet dışında bulunulan her yerden insanlar otobüsler ile otomobilleri ile Kümbet’e gelmişler. Başka yerleşim alanlarında olmadığı kadar coşkuyla kucaklaşıp, dertleşmişler, hasret gidermişler. Hıdrellez Şenlikleri’nde yaklaşık Bin 500 kişi köye gelirken onları Mehter takımı marşlarıyla coşturmuş, Semazenler mübarek Ramazan ayı öncesi gösterileriyle gönüllere sürur vermiş.  Dualar ve şükürler edilmiş, yemekler yenmiş. Hıdrellez Şenlikleri’nde Köy Muhtarı Sefer Şahin, gelenleri hoş karşılamış sefayı hatırla uğurlamış. Bu yıl ki Hıdrellez Şenlikleri’nde İstanbul Kümbetliler Derneği Başkanı Ömer Kalkan, yine köyün yetiştirdiği değerlerden Aziz Aslan’da ev sahipliği yapıp Kümbet köyünün coşkusuna eşlik etmişler…  Ne güzel bir gelenek, ne güzel bir birliktelik, ne büyük hemşehrilik, ne mübarek dostluk ve kardeşlik… İşte biz böyle Büyük Türkiye, böyle Büyük Türk Milletiyiz.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı