HABER AKIŞI

ÇİFTÇİ ÜVEY EVLAT MI?

 Tarih: 11-01-2021 13:14:39

Hükümetin pandemi süreciyle birlikte esnaf, sanatkâr, sanayici ve tüccara hatta vergi mükellefi olan vatandaşlara yönelik sağladığı borç yapılandırma imkânından yaralanmak isteyenlerin başvuruları devam ediyor. Daha önce 31 Aralık 2020 tarihinde sona eren ancak yoğun talep üzerine bir ay daha uzatılan borç yapılandırma uygulamasından çiftçilerin yararlandırılmaması tepkilere neden oldu. Uygulanan ekonomik politikalar, ithal ürüne yönelik bağımlılık, artan fiyatlar yüzünden borç batağına saplanan çiftçinin icralık duruma düştüğüne dikkat çeken Odunpazarı İlçe Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli “Daha fazla sabrımız kalmadı” dedi.

Takipteki krediler başta olmak üzere birçok borç yüzünden çiftçinin zor durumda olduğunu da hatırlatan Erdemli “Tarım ve hayvancılık sektörünün sürdürülebilir kılınması için çiftçinin üretime aralıksız şekilde devam etmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok arttı. Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunu, yaşanan doğal afetler ve pandemi nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla ihtiyaç duyan tarım sektörünün sorunları giderek artıyor. Ülkemizde Mart ayında başlayan Covid-19 salgını nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma imkânı sağlanmadı. Çiftçi, bu imkandan yararlandırılmadı. Çiftçimizin birikmiş borçları faizsiz yapılandırılmalıdır. Biriken banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarımız yapılandırılarak faizsiz olarak uzun vadeyle taksitlendirilmelidir” diye konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
SALGINDA DÖNÜM NOKTASI SALGINDA DÖNÜM NOKTASI Sağlık çalışanlarının aşılanması başladı. İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge “Aşı çalış..
Tünelin ucundaki ışık covid-19 aşısı Tünelin ucundaki ışık covid-19 aşısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları v..
GENEL MÜDÜRDEN YERİNDE İNCELEME GENEL MÜDÜRDEN YERİNDE İNCELEME Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer, Esk..
HABER ARŞİVİ
Yukarı