istanbul escort
HABER AKIŞI

Beyaz altın lületaşı üniversiteye girmeli

 Tarih: 17-07-2019 13:07:00  -   Güncelleme: 17-07-2019 13:09:28

Çocukluğundan beri Lületaşı ile uğraşan ve Beyaz Altın Lületaşı’nın bir üniversiteli olmasını isteyen Lületaşı Geleneksel Elsanatları ve Kültür Derneği Başkanı Behçet Aktaş” Lületaşı hala neden Üniversitelere girmediğini bir türlü anlamıyorum” dedi.

 

Aktaş, “Daha önce verilen sözlerin tutulamayışı bizleri üzüyor, Kenti ile özdeşleşen lületaşı bulunduğu yeri hak etmiyor. Bu mesleğe gönül veren 300 aile var lületaşının eski güzel günlere dönmesini istiyoruz. Ve üniversiteleri bu konuda göreve davet ediyoruz” diye konuştu.  Dernek Başkanı Behçet Aktaş. Bir Altın Lületaşı’nı ise şöyle anlattı, “Beyaz altın Lületaşı Eskişehir’in Sepetçi köyündeki yüzlerce lületaşı kuyusundan işçiler tarafından çıkartılıyor. Önceleri iptidayı bir şekilde çıkartılan lületaşı daha sonları Kuyulara konan modern asansörlerle yeryüzüne çıkartılmaya başladı. Lületaşı Tanıtımını ise Odunpazarı Belediyesi Kurşunlu Külliyesinde Türkiye’nin ilk Lületaşı müzesini kurarak  turistlerin ilgi  odağı haline getirdi. Lületaşı dünya üzerinde çıkarıldığı tek bölge olması nedeniyle, Eskişehir’in simgesi haline gelmiş bir madendir. Lületaşı “Eskişehir Taşı” adıyla tanınır. “ Deniz Köpüğü”, “Meerschaum”, Magnesite, ve “Sepiolite” ise bu madenin bilinen diğer adlarıdır. Mg2.Si3O8. 2H20 ya da 2Mg0.Si02.2H20 kimyasal bileşimli lületaşı, hidratlı doğal magnezyum silikat olup, toprağın 150 metreye kadar olan derinliklerinde bulunur. Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atılmıştır. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açıldı.”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Ayak basmadık yer kalmayacak Ayak basmadık yer kalmayacak AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ‘’EİYAP ve Köy Köy Eskişehir’’ ..
Orman Bölge isyan etti Orman Bölge isyan etti Orman Bölge Müdürlüğü Seyitgazi’de yaşanan orman yangını nedeniyle sosyal medyad..
Konut satışları resmen çakıldı Konut satışları resmen çakıldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir'..
15 milyonluk şeffaf ihale 15 milyonluk şeffaf ihale Odunpazarı Belediyesi, Vişnelik Mahallesi Atatürk Bulvarı Kayıhan Sokak No:1 adr..
  SİYASET HABERLERİ
AK PARTİ 18 YAŞINDA AK PARTİ 18 YAŞINDA AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, AK Parti'nin 18. kuruluş yıldönümü dolay..
HABER ARŞİVİ
Yukarı