HABER AKIŞI

BARO’DAN TEPKİ

 Tarih: 06-01-2018 04:00:00
Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamalara sert tepki gösterdi.

SİTEDE YAYINLANDI

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Koordinatörü İdil Burcu Polat, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan Dini Kavramlar Sözlüğünde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadelere dikkat çekti.  Polat açıklamanın kamuoyunda tepki ile karşılandığını vurguladı.

KANUNA AYKIRI

Polat açıklamasına şöyle devam etti: “Laik Hukuk düzeninde asla yeri olmayan fetva; Anayasanın en temel ilkelerinden olan laikliğe aykırı olmakla birlikte Türk Medeni kanunun 124 ve 126. Maddelerine de açıkça aykırıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na anayasal bir devlet kurumu olduğunu hatırlatıyoruz. çocuk evliliklerini herhangi bir bağlamda aklamaya yönelik bu eylemin karşısındayız.” 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yerel demokrasinin  en eski örneği Yerel demokrasinin en eski örneği Vali Özdemir Çakacak, muhtarlık müessesesinin, geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye d..
 Anadolu’ya büyük onur Anadolu’ya büyük onur Anadolu Üniversitesi, uluslararası standartların hazırlanması sürecine katkı sağ..
En iyi denetleyici tüketicinin kendisi En iyi denetleyici tüketicinin kendisi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir etkinlik ..
  SİYASET HABERLERİ
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
Seçime her zaman hazırız Seçime her zaman hazırız AK Parti Nevşehir Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanlığı Eskişehir Koordinatö..
HABER ARŞİVİ
Yukarı