istanbul escort
HABER AKIŞI

Antibiyotik uyarısı

 Tarih: 16-09-2018 04:00:00

13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle,  Sepsis Eğitim Paketi Sunumu Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi toplantı salonunda yapıldı. Prof. Dr. Birgül Yelken, Dr. İsmail Kerem Gelir, Dr. Fatih Demircan, Dr. Ebru Karakoç ve Dr. Bayram Furkan Candan’ın Konuşmacı olarak katıldığı ‘‘sepsis Farkındalık, Tanı, Tedavi’ ’konulu programda konuşan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge Antibiyotik kullanımına dikkat çekti. Müdür Bilge; “Bazen kan zehirlenmesi olarak da adlandırılan sepsis, vücudun genellikle enfeksiyon veya yaralanmaya karşı ölümcül bir yanıtıdır. Sepsis milyonları öldürür, etkisizleştirir.  Hayatta kalmak için erken şüphe ve tedavi gerektirir” dedi. İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge konuşmasının devamında; Sepsis ve septik şok, zatürre, grip veya idrar yolu enfeksiyonları gibi vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Dünya çapında, sepsis geliştirenlerin üçte biri ölmektedir. Hayatta kalan birçok kişi, travma sonrası stres bozukluğu, kronik ağrı ve yorgunluk, organ fonksiyon bozukluğu veya ampütasyonlar gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bozukluklarla karşılaşır. Son bir kaç yıldır, antibiyotik direnci ve bakterilerin geleneksel antibiyotiklerle tedavi edilememesinin neden olduğu enfeksiyonlar insan hayatını ciddi bir problem olarak giderek artan sıklıkta karşımıza çıkmaktadır. Antibiyotik direnci; hem hastalar hem de sağlık çalışanları için ciddi bir problemdir, çünkü dirençli enfeksiyonlarsepsisi tetikleyebilir. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, antibiyotik direncinin, küresel halk sağlığı için giderek artan ciddi bir tehlike olduğunu belirtti. Halktan, sağlık çalışanlarına kadar herkes, antibiyotik direncini azaltmada rol oynar. Grip döneminin yaklaştığını hatırlatan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge; antibiyotik direncini azaltmak için önerilerde de bulunarak; Grip soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı gibi bakterilerin neden olmadığı bir hastalık için antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı olmayın. Asla sizin için reçete edilmemiş bir antibiyotiği kullanmayın. Bir akrabanızın veya arkadaşınızın antibiyotiğini aynı enfeksiyona sahip olduğunuzu düşünerek kullanmayın. Size verilen antibiyotiği önerilen periyotta, dozda ve sürede kullanın. Enfeksiyonları önlemek için ellerinizi sık sık ve derinlemesine yıkayın, enfeksiyonları olan kişilerden mümkünse uzak durun ve tavsiye edilen aşıları yaptırın, uyarılarında bulundu. 

  GÜNDEM HABERLERİ
FRİGYA VADİSİ  BÜYÜK FIRSAT FRİGYA VADİSİ BÜYÜK FIRSAT “Eskişehir’in Jeoturizm Potansiyeli” konferansında konuşan öğretim üyesi Dr Erda..
 Kardeşlik için el ele Kardeşlik için el ele MÜSİAD Eskişehir Şubesi Başkanı Hakan Duman ve Yönetim Kurulu Üyeleri İl Milli E..
Bütün toplumu kucaklayacağız Bütün toplumu kucaklayacağız Odunpazarı Kent Konseyi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. ..
Kaportacıların 'dolu' mesaisi Kaportacıların 'dolu' mesaisi Eskişehir’de yağan dolu yüzlerce araçlara zarar verdi. Başvuru sayısı atınca kap..
HABER ARŞİVİ
Yukarı