HABER AKIŞI

ANADOLU’NUN BÜYÜK GURURU

 Tarih: 12-05-2019 04:00:00

A.Ü Rektörü Prof. Dr. Çomaklı Almanya’da katıldığı iftar programında Üniversitesinin öğrenci kapasitesi ile dünyanın ilk üç üniversitesinden biri olduğunu söyledi.

GURBETÇİLERE DESTEK

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen iftar programında Anadolu Üniversitesi öğrencileri, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileriyle bir araya geldi. İftar yemeğinde bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes şunları söyledi: “Türkiye ve Almanya’yı birbirine bağlayan en önemli insanî bağ ve güçlü bir köprü olarak gördüğümüz Türk toplumunun daha ileri noktalara gelebilmesi eğitim ile doğrudan orantılıdır. Bu bağlamda, Anadolu Üniversitesi Avrupa’da yürütmekte olduğu faaliyetlerle Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza çok önemli bir hizmet sunmaktadır.”

EĞİTİMİN ÖNCÜSÜ OLDU

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da iftar programında  yaklaşık 40 yıl önce Ülkemizin yükseköğrenim talebini karşılamak üzere hayata geçirdiği, bugün ulusal ve uluslararası alanda milyonlarca mezunu ve öğrencisi bulunan Açıköğretim’in sunduğu öğrenim olanaklarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Anadolu Üniversitesi olarak sadece ülkemizdeki vatandaşlarımıza değil, Avrupa'da yaşayan Türklere de üniversite mezunu olabilmeleri için kapımız açık. Açıköğretim Sistemi, bugün sahip olduğu nitelikli insan gücü ve üstün organizasyon yetenekleri sayesinde Türk devlet teşkilatının dünyaya yayılmış olan eğitim sisteminin öncüsü olarak karşımıza çıkıyor.” Anadolu Üniversitesinin, öğrenci sayısı bakımından dünyanın ilk 3 üniversitesi arasında yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Çomaklı, Açıköğretim Sistemi sayesinde sınırların aşıldığını ve bugün dünyanın pek çok ülkesindeki Anadolu Üniversitesi öğrencisi ve mezunu sayesinde milyonları aşan büyük bir aile hâline geldiklerini dile getirdi. HM

HABER ARŞİVİ
Yukarı